Alanya haber, alanya tv , alanya televizyonu, kanal alanya
D'GALA

MHP'de Yeşil Vadi Hikayesi

Kasım ayında ilçe kongresini yapacak Milliyetçi Hareket Partisi'nde ilçe başkanı seçilecek isim, 2015 yılında yapılacak milletvekilliği seçimini nedeniyle milletvekili olmayı düşünenleri de yakından ilgilendiriyor.Yücel Apaydın ve Hilmi Er'in başkan adayı olmak istediği kongreyi köyler (yeni mahalleler) savaşı olarak yorumlamak mümkün.
 Herkesin yakından bildiği ve 19 Yüzyılda Mısır’da yaşanan Tellioğlulları ve Seferoğulları hikayesini andıran yarışta Yeşil Vadiye (ilçe Başkanlığı) sahip olan milletvekili adayını da belirleyecek.
 
Tarihi olaya göz atacak olursak, olay 19. yüzyıl da Mısır da geçer. Tellioğlu ve Seferoğlu Aileleri, İskenderiye'nin en değerli yeri olan Yeşil Vadi için birbirleriyle kıyasıya bir mücadeleye girerler. Vadinin kime ait olduğuna devlet görevlileri de karar veremezler. Tellioğlu ve Seferoğlu aileleri Yeşil Vadi'yi ele geçirmek için İskenderiye'nin en büyük devlet memuru olan Daver Bey'in kızı Leyla'yı almak için kıyasıya bir mücadeleye girerler. Daver Bey, Leyla'yı Seferoğullarına vermeye karar verir. Bu durumda Tellioğulları daha büyük bir torpil için evin uşağı olan Şaban'ı Kahire sarayının en hatırı sayılır ve heybetli paşası olan Tosun Paşa olarak tanıtırlar. Tosun Paşa kılığındaki Şaban, Tellioğlu Ailesinin en büyük oğlu Lütfü'nün yakın arkadaşı gibi davranıp, Yeşil Vadi ve Daver Bey'in kızı Leyla'yı Tellioğullarına kazandıracağına Leyla'ya kendisi aşık olur ve her şeyi eline yüzüne bulaştırır. Sonuçta işler Arap saçına döner ve gerçek Tosun Paşa, Kahire sarayından çıkar, gelir. Gerçek Tosun Paşa, Yeşil Vadiye el koyar ve Daver Bey'in kızını da alır...
 
Milliyetçi Hareket Partisi'nde başkanlık yarışında Aliefendi ve Çakallar arasında geçmesi muhtemel yarışı Alanya'nın doğusu ve batısı arasında yaşanacak yarış olarak ta adlandırmak mümkün. Batı’da Hilmi Er'in köylüsü Cafer Uyar, Doğu’da Yücel Apaydın'ın köylüsü Hasan Çalış’ın milletvekilliği için yarışacağı hesaba katıldığında 2014 yılının yeşil vadi hikayesinin Alanya'da yazılacağı kesin gibi gözüküyor. Bu süreçte gerçek Tosun Paşa'yı unutmayan elbette Yeşil Vadi’ye sahip olacaktır.