Alanya haber, alanya tv , alanya televizyonu, kanal alanya
D'GALA

Bıçaklar bileniyor!

Siyasi kulisler adeta savaş alanı gibi. Yerel seçim sürecinde tüm teşkilatlar birlik mesajı verirken, alınan sonuçlar ve genel seçimin yaklaşmasıyla birlikte CHP ve MHP'de bıçaklar ulu orta bileniyor. AK  Parti'de ise kapalı kapılar ardında iç savaş yaşanıyor.
MHP'de aday belirleme sürecinde başlayan Cafer Uyar ve Hüseyin Yıldız ekibi kutuplaşması önümüzdeki süreçte yaşanacak ilçe kongresinde kendisini iyice belli edeceğe benziyor. Zira İlçe Başkan adayı belirleme sürecince oluşan gruplaşmalar ve milletvekili aday adaylığı için yapılan kulis çalışmaları sırasında perde arkasında aslında çok ciddi bir çatışma var. Tarafların bir araya geldiklerinde, yüz yüze iken birbirlerine selam vermeyi esirgememesi de olayın güzel tarafı.  İlk etapta Uyar ve Yıldız ekibi karşılıklı mücadele halinde gibi görünse de, hem Osman Doğan hem de Cemal Palamutçu  gibi parti içerisinde belirli ölçüde ağırlığı olan isimler,  eski İlçe Başkanları Abdurrahman Duman, Mustafa Tuna, İbrahim Görüş ve geçmişte MHP'nin kurucusu ve aynı zamanda Başbuğu Alpaslan Türkeş'in yakın çalışma ekibinden Hayri Arıkan'ın ortaya koyacağı tavır önemli. Fakat en önemlisi Devlet Bahçeli'nin Alanya ziyaretinde de gösterdiği yakınlıkla ortaya çıktığı gibi Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel'in işareti çok önemli.
AK Parti kanadında ise bir süre önce ilçe başkanlığına atanan Mustafa Berberoğlu, Mustafa Toklu  ve Sabri Tos gibi isimler ilçe başkan adaylığı için kulis yapmakta. Alışıla gelmiş bir durum olan tek başkan adayı geleneği bu kez bozulabilir. Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun son sözü adaylığı düşünen tüm isimler için her ne kadar belirleyici olsa da 9 Kasım'da yapılacak kongre sırasında sürpriz bir adayın ortaya çıkmayacağının garantisi yok. Atama sürecinde de Toklu, Berberoğlu ve Yıldırım arasında gel git olmuş, genel merkezde yapılan ikili görüşmeler sonunda Süleyman Soylu ile yapılan mülakatın ardından Mustafa Berberoğlu ismi açıklanmıştı. Başkan olmasının ardında diğer siyasi parti başkanları ile kavgacı bir tutum ortaya koymaması ise ayrı bir soru işaretine dönüşmüştü. Çünkü  Berberoğlu, daha önce AK Partili Hasan Sipahioğlu ile Belediye meclisinde sık sık gerilim yaşamış,  zaman zaman tansiyon adeta tavan yapmıştı. Kendi partilisi ile atışma halinde olması, diğer partililerle uyumlu olmasına anlam vermekte güçlük çeken bazı isimler bu davranışın ilçe kongresine kadar devam edeceğini düşünüyor. Bir başka grup ise herkes değişebilir, bu değişim Alanya'nın menfaatleri için diyor.
Toklu'nun yaşının genç olması ve gelecek vaat etmesi nedeniyle parti tabanında ciddi bir teveccüh gördüğü, genç kuşak siyasetçilerle partinin eski ilçe yöneticilerinin önemli bir kısmına göre toparlayıcı olacağı düşünülmekte. Bazı partililerin Toklu olmazsa gerekirse kongrede oy bile kullanmam dediği de kulağa gelmiyor değil.
Necati Yıldırım'ın aday olamaması için bir çok partili devreye girerek özellikle seçim sürecinde kendisine aktif olarak ihtiyaç duyulacağını, koordinasyonu sağlayacak çok fazla yönetici olmadığı yönünde ikna görüşmeleri yaptığı da konuşuluyor.
Sabri Tos'un ise her koşulda aday olacağı, en kötü ihtimal kongre sırasında listesini divana sunacağı yönünde söylentiler var kulislerde. Farklı grupların oluşması ise Ak Parti İlçe kongresinin eskisi gibi rahat olmayacağı mesajı verirken birliktelik sağlanmasını isteyen isimleri diken üstünde tutuyor.
 
CHP'de ise durumlar daha karışık. İl Başkanlığı seçiminde kaybeden adayı destekleyen ve kazanması için çaba sarf eden Şevki Türktaş ile Alanya'da parti içi muhalif kanat arasında makas giderek açılmakta. İl Kongresi öncesi 2 adayı partide karşılayan ancak başkan seçilen Cavit Arı'yı karşılamaya gelmeyen, daha önce eski genel başkan Deniz Baykal'a da aynı tavrı gösteren Türktaş'a İl teşkilatının sıcak bakmadığı gelen bilgiler arasında. CHP mevcut yönetimi her ne kadar oyumuz arttırdık dese de bir çok partili açısında kazanılmamış bir seçim de arttırılan oyun hiç bir önemi olmadığı konuşuluyor. İlçe Başkanı Türktaş, “kardeşini belediye başkanı seçtiremedi şimdi milletvekili yapmak istiyor” şeklinde eleştiri alıyor. Partide  beklenti zorunlu kongre...
Olası bir kongrede Anavatan Partililer ile bazı CHP'liler dışında çeşitli grupların birlikte hareket etmesi güçlü ihtimal. Ali Gürkan, Ali Takavit, Raif Karagöz, Hayati Bora, Bülent Kandemir gibi isim listesi uzayıp gider.
Bıçaklar bu denli keskinleştirilirken bilinmeli ki seçim biter oy sayılır fakat herkes yine yüz yüze bakar. O yüzden diyorum ki kavga ve mücadeleler bel altına inmesin siyasi kavga içerisinde olduğunuz kişilerle 1 bardak çay içebilecek dostluğunuz sürsün.