Alanya haber, alanya tv , alanya televizyonu, kanal alanya
D'GALA

SİYASET SEKTÖRÜ!

Bir çok sektörün içine giren siyaset beraberinde önemli sıkıntıları getiriyor. Düşünün ki bugün esnafların hakkını savunmak için kurulan, onları bir düzende bir araya getirmek için oluşturulan esnaf odalarında seçimler ve adaylar siyasete göre belirleniyor. Esnaf birleşmiyor, ayrışıyor. Listeler hazırlanırken insanlar siyasi görüşlerine göre ayrıştırılıyor ve odalar amacının çok dışında hareket ediyor.
Turizme gelince, sektör  temsilcilerinin işi daha da zor. Bölgesel yoğunluğa sahip oldukları ve bölge ekonomisini yönettikleri için sürekli dengeleri korumak zorunda kalıyorlar. Turizmdeki iniş çıkışlı ivmeyi mi? yoksa yerel yönetimler arasındaki siyasi çakışmayı mı? dengede tutacaklar.. Kimi zaman onlar dahi bu duruma şaşırıyor… Bu kadar baskı altında olmalarına rağmen belediye meclislerinde çok da fazla yer bulamıyorlar aslında. Turizmle yönetilen bir kentte karar alıcı bir turizm ve tarım topluluğunun olması gerekiyor bence. Yerel seçimlerde dahi bölgenin ekonomisi turizme dayalı olmasına rağmen adayların projeleri hep köyler içindi. Turizmci adeta yok sayıldı, tarım adeta yok sayıldı. Kimse çıkıp da "benim turizm projem bu ya da "Tarımda böyle bir proje yapacağım bölgeyi kalkındıracağım" demedi. Herkes ütopyalar üzerinden hareket etti.
Ancak yerel seçimler biter bitmez hedef nedense turizmci oldu. Daha şehri nasıl bir sistemle yöneteceğini belirlemeyenler seçimin neredeyse ertesi günü ilk olarak "Büfeler ve su sporları" bizim dedi.  Çünkü para  turizmde. Kimse sivrisinekle mücadeleyi, arıtmayı, kanalizasyon arızalarını düşünmedi. Yaz süresince insanlar sinekten ve kokudan evlerinde oturamadı. Bence öncelik rant değil halkın huzuru gözetilmeliydi.
Gelelim şimdi büfelere. Sayın Menderes Türel, Alanya ziyaretinde güzel noktalara değindi ama, konuşmasında kullandığı bir ifade vardı ki bu beni gerçekten üzdü. Kendisine sahil büfelerini nasıl işleteceği sorulduğunda "Büfeleri ALTİD'e vereceğim, ancak Alanyaspor'a  1,5 milyon TL bağış şartıyla" dedi. İstek dışarıdan bakınca alkışı hak ediyor. Ama kendime şunu sormadan edemiyorum. Alanyaspor'u bu güne kadar ayakta tutan en önemli unsurlar da zaten turizmcilerdi. Şimdi "Ben geldim bak turizmcileri Alanyaspor'a yardım ettiriyorum" havasına çok gerek var mıydı?  Belki de bu mebla istenerek ALTİD'in büfelerden vazgeçmesi de sağlanmak istenmiş olabilir mi? diye de düşünmeden edemiyor insan. Sayın Türel'e ben "ALTİD büfeleri almazsa ne yapacaksınız?" diye sorduğumda "B Planımız var" dedi. Ben şunu da merak ediyorum, B Planındaki kişiler de Alanyaspor'a 1,5 Milyon TL bağış yapacak mı?
Sektörlere giren siyasetten en fazla sektörün içerisindekiler zarar görüyor aslında. Türkiye'de belki de en düzenli biçimde işletilen sahillerin sistemiyle oynanması bana kalırsa doğru bir yöntem olmayacak. Zira, sahil büfelerini işleten ALTİD ve dolayısı ile otelciler bu büfeleri kar amaçlı kullanmıyor. Turistlerin otellerde rahat etmesi hedefleniyor. Peki burayı alan özel şirketlerin amacı kar olursa ortaya nasıl bir rant çıkabilir acaba ve sonuçları ne olabilir. Nacizane görüşüm sektörlerden siyaset artık çıkaralım. Esnafa oda başkanını seçerken partiyi değil kişiyi seçsin. Bence bu herkes için daha huzurlu olacaktır. Herkes korkmadan fikrini ortaya koyabilmeli.
Daha bölgemizdeki yaşamsal sorunlar giderilmeden bir de tanıtım sıkıntısı baş gösterdi. Evet tanıtım bütçesi az, bölünmek gücü azaltır. Dolayısı ile yine sektörler içindeki siyaset karşımıza çıkıyor aslında. Şehirdeki yaşamsal sorunlar çözüldüğünde, arıtma kokmadığında, sivrisinek olmadığında, denizler temiz olduğunda, kaçak yapılar ortadan kaldırıldığında, esnaf hanutçuluk yapmadığında, taksici ralli yapmadığında, tekneci kalitesiz ürün kullanmadığında buradan mutlu giden her turist zaten tanıtım yapacaktır. Bence önceliklerimizi gözden geçirmeliyiz.