Alanya haber, alanya tv , alanya televizyonu, kanal alanya
Kelebeğin  Ömrü
Mustafa Sucu

Kelebeğin Ömrü

Alanya’da 2013 yılında yapılan oda seçimleri ile başlayan değişim hareketi 2014 yılının 30 Mart ayında yapılan yerel seçimle sona ermiştir. Halkın değişim beklentisini iyi kullanan adaylar talep ittikleri görevlere getirildi. Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel'in Alanya Belediye Başkanlığı koltuğuna oturması değişim hareketinin son halkası olmuştur. 30 mart sonrasına şöyle bir bakacak olursak ...

2014 yılının Kasım ayında kongreye giden Ak Parti ilçe teşkilatı değişimden yana tercih yapmayarak değişime karşı çıkan ilk teşkilat oldu. Tüm şartları ile değişime en açık parti olan Ak Partide genel merkez desteği ile yola çıkan Mustafa Bereberoğlu kongreden başarı ile çıkarak değişime fırsat vermedi.

Değişim isteğine ayak direyen bir başka parti ise Cumhuriyet Halk Partisi oldu. Şevki Türktaş'ın keyfi bir kararla koltuğundan indirilmesi sonrası seçim kararı alan ve sandık başına giden CHP'de delege değişime izin vermedi. Türktaş'ın desteklediği aday imajı ile seçime giren Şengül Yeşildal yönetimde azınlıkta kalsa da sandıktan zaferle çıkmayı başardı.

Değişim beklentisine yanıt vermeyen son parti ise MHP oldu. Yıllardır hep aynı isimlerin yönettiği teşkilat olmakla eleştirilen Milliyetçi  Hareket Partisi’nde 2.5 dönem ilçe başkanlığı yaptıktan sonra yola devam etmeme kararı alan Cafer Uyar'ın yönetimde yer alan isimlerin çoğunlukta olduğu bir yönetimle, Uyar’ın desteğini de alarak aday olan Hilmi Er sandıktan başarı ile çıkmayı başardı.

Üç siyasi partinin kongresinin sonuçlarına göz atıldığında 2013 yılında başlayan değişim beklentisi ve isteğinin son kullanma tarihini kelebeğin ömrü kadar olmuştur. 2013 yılında başlayan isteğin yaklaşık bir yıl gibi kısa bir sürede sona ermesi Alanya siyasetinin bundan sonraki döneminde aynı isimlerin kaplumbağanın ömrü kadar hüküm süreciği unutulmamalıdır. Yoksa değişim için yol çıkanlar değişmek zorunda kalacaktır.