Alanya haber, alanya tv , alanya televizyonu, kanal alanya
RESMİ GERÇEK!
Burak Gül

RESMİ GERÇEK!

2014 turizm sezonunun sona ermesi ile birlikte 2015 yılının öngörüleri de ortaya konmaya başlamıştı. Mısır'ın 2014 yılında toparlanması ile ve Avrupa'dan gelen olumsuz haberler sonrası umudunu Rusya'ya bağlayan turizmci, Rusya ile Avrupa arasındaki gerginlik sonrası rublenin bir anda yüzde 60 değer  kaybetmesi ile karamsarlığa düşmüştü.  Kış döneminde yaşanan bu karamsar tablo bir türlü somut şekil alamadı. Zira bırakın Türkiye'yi Alanya'da bile 2015 yılı öngörülerinde bir türlü ortak nokta bulunamadı.

TARTIŞMA DEĞİL İCRAAT LAZIM

Siyasetle birlikte yapılan analizler dolayısı bir karmaşaya neden oldu. TÜRSAB ve ALTİD, "Önlem alınmaz ise kriz kapıda" dedi.  AK Parti İlçe Teşkilatı "Karamsar tablo çizip siyaset yapıyorlar korkulacak bir durum yok" dedi. Aradan geçen süreçte biz daha krizin olup olmayacağını  tartışırken Mısır, Rusya ile  barter anlaşması yapacağını ve kuru sabitleyeceğini açıkladı. Sadece bununla yetinmeyen Mısır, Ruble'nin para birimi olarak görülmesi ve dolar gibi ülke genelinde kullanılmasını da onayladı.

PEKİ KRİZ VAR MIYMIŞ?

Avrupa pazarındaki rakamları tur operatörlerinin oyunu olarak gören bir kesim krizin olmadığını öne sürse de Rusya'dan beklenen düşüşü ilK onaylayan Rusya Federal Turizm Ajansı oldu. Federal Turizm Ajansı Başkanı Oleg Safonov  yaptığı açıklamada Rusya'dan yurt dışına çıkacak kişi sayısında erken rezervasyon olarak yüzde 15 - 20 arasında düşüş olduğunu söyledi. Safonov aynı zamanda Rusya'da faaliyet gösteren ve yurt dışına turist gönderen tur operatörü sayısının da yüzde 28 azaldığını açıkladı. Ancak, bir kaç ay içerisinde Rusya'da iflas eden 21 tur operatörü bile, Türkiye'nin "kriz olabilir sonucuna varmasına yetmedi"

BAŞBAKAN NOKTAYI KOYDU

Alanya'da krizi kabullenmeyenlerin aksine Başbakan Ahmet Davutoğlu, Rusya'daki krizi doğrulayan açıklamasında bakın neler söyledi:  "Türkiye’nin en önemli sektörlerinden birisi turizm. Bacasız fabrika olarak bilinir. Fakat bu sene turizmde ciddi sıkıntıların olabileceği bütün dünyada konuşuluyor. Türkiye için de iki gelişme önemli. Özellikle Rusya başta olmak üzere oradan gelen misafirlerimiz diyeyim, ekonomik sıkıntıdan kaynaklanan sorunları var. İran’dan da bu çerçevede gelen turistlerde bazı sıkıntılar olabileceğini ön gördük. Bu çerçevede erken rezervasyonlarda bir düşüş, iptal haberleriyle ilgili de bir takım gelişmeler olduğu haberini alınca geçtiğimiz hafta içinde ilgili bakanlıklarımızla bir toplantı yaptık. Ve bu kritik yılda iki alanda destekleme kararı aldık. Birincisi; önümüzdeki iki ay içinde, seyahat acentelerinin organizasyonlarıyla, bu ülkelerden Türkiye’ye gelen her yolcu uçağına yakıt desteği vereceğiz. Her uçak için altı bin dolar yakıt desteği vereceğiz. Dolayısıyla şimdiden uçuş iptallerinin ya da rezervasyon iptallerinin önüne geçeceğiz. Tur acentelerinin yükünü hafifletmiş olacağız ve herhangi bir iptali de engellemeye çalışacağız. Bunu da destekleme ve istikrar fonundan bu kaynağı karşılayacağız. İkincisi tur operatörlerine hazine destekli kredi kefaleti sağlayacağız. Bu da kredi garanti fonuyla sağlanacak. Bu ülkelere çalışan tur operatörlerine dönük olarak da ciddi kredi imkanı sağlayacağız.” dedi.

SONUÇ

Turizm ile ilgili turizmcilerin görüşleri önemsenseydi, bu önlem daha önce alınabilirdi. Rusya, vatandaşlarını Türkiye ve Mısır'a yönlendiriyor. Eğer önlem daha önce alınabilse belki de erken rezervasyonlar uçak sayılarının artmasına neden olabilirdi. Neyse ki, geç de olsa krizin olup olmayacağı konusunda bir sonuca varılıp önlem alınması da çok önemli. Polonya'ya vizenin kalkması ile birlikte 2015 için daha da umutlu bir bekleyiş süreci hakim olabilir turizmcilerde. Avrupa'dan gelen kötü haberlerin yanında TUİ'nin Alman pazarında Türkiye açısından (+) konuma geçtiğini açıklaması da güzel bir gelişme. Umuyorum Hollanda ve İskandinav pazarında da toparlanma olur. Yerli pazarda bu yıl artış kaydeder ise artan yatak sayısı belki ekarte edilebilir.