Alanya haber, alanya tv , alanya televizyonu, kanal alanya

Otizmli aileler ziyaret edildi

02 Nisan 2016 Cumartesi

Alanya Belediye Başkan Yardımcısı Nazmi Yüksel ve Alanya Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü uzman personeli, 02 Nisan Otizm Farkındalık Günü’nde Alanya’da yaşayan otizmli bireyleri ve ailelerini ziyaret etti. 

Alanya Belediye Başkan Yardımcısı Nazmi Yüksel ve Alanya Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü uzman personeli, 02 Nisan Otizm Farkındalık Günü’nde Alanya’da yaşayan otizmli bireyleri ve ailelerini ziyaret etti. Ziyarette otizm hakkında aileler bilinçlendirilirken, Alanya Belediyesi Engelsiz Park ve Yaşam Merkezi’nin çalışmaları anlatıldı.

Otizmli birey ve ailelerin ziyaretine Alanya Belediyesi Başkan Yardımcısı Nazmi Yüksel, Sosyal Yardım İşleri Müdürü Bilal Nurgül, Engelsiz Park ve Yaşam Merkezi’nin psikoloğu Esra Yemez ve Çocuk Gelişimi Uzmanı Hüsniye Baysal katıldı. Ziyarette otizmli çocuklarla bir araya gelen Çocuk Gelişimi Uzmanı Hüsniye Baysal, oyun üzerinden öğrenme etkinlikleri gerçekleştirilerek, Engelsiz Park ve Yaşam Merkezi’nin çalışmalarından bahsetti. Psikolog Esra Yemez ise otizm hakkında ailelere bilgilendirme yaparak, çocuklarıyla olan iletişimlerinde dikkat etmeleri gereken hususları anlattı.

NURGÜL: “AMACIMIZ FARKINDALIK YARATMAK”

Alanya Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürü Bilal Nurgül, Dünya Otizm Günü’nde farkındalık yaratmak için çabaladıklarını söyledi. Nurgül; “Bugün Dünya Otizm Farkındalık Günü. Biz de Alanya Belediyesi olarak bir farkındalık yaratmak istedik. Otizmi kendi dünyası içerisinde yaşayan, kendi iletişim becerilerini kuran ve dış dünyaya kapalı bir iletişim bozukluğu olan bir rahatsızlık olarak tanımlayabiliriz. Alanya Belediyesi olarak bizler, engelli vatandaşlarımıza yönelik birçok çalışma yapıyoruz. Bu hizmetler kapsamında bugün de otizmli bireylerin yaşadığı ailelerimizin evlerini ziyaret ettik. Kurumumuzun hizmetlerinden bahsederek onları çatımız altına davet ettik” dedi.

BAYSAL; “HİZMETLERİMİZ TAMAMEN ÜCRETSİZ”

Alanya Belediyesi Engelsiz Park ve Yaşam Merkezi’nin Çocuk Gelişimi Uzmanı Hüsniye Baysal, kurum çatısı altında verilen eğitimlerden bahsederken yapılan hizmetlerin tamamen ücretsiz olduğunu söyledi. Baysal; “Bizler, otizmli bireyleri normal hayata ve sosyal yaşama kazandırmak için bir çaba sarf ediyoruz. Engelsiz Park ve Yaşam Merkezi olarak bireysel dersler veriyoruz. Çocukların el kasları, göz koordinasyonları ve sosyal becerilerinin artması için onları eğitiyoruz. Merkezimizde 2 Çocuk Gelişimi Uzmanı, psikoloğumuz, fizyoterapistimiz ve el sanatları öğretmenimizle misafirlerimize hizmet veriyoruz. Bu yapılan bütün faaliyetleri, Alanya Belediyesi Engelsiz Park ve Yaşam Merkezi çatımızın altında tamamen ücretsiz olarak gerçekleştiriyoruz” dedi.

Alanya Belediyesi Başkan Yardımcısı Nazmi Yüksel, Sosyal Yardım İşleri Müdürü Bilal Nurgül, Engelsiz Park ve Yaşam Merkezi’nin psikoloğu Esra Yemez ve Çocuk Gelişimi Uzmanı Hüsniye Baysal, ziyaretler esnasında her çocuğa küçük hediye paketleri vererek Alanya Belediyesi’nin her zaman onların yanında olduğu ve engellilerin dünyasına farkındalıkla bakıldığı belirtildi.