Alanya haber, alanya tv , alanya televizyonu, kanal alanya

"Darbe girişimi reform takvimini etkilemez"

22 Temmuz 2016 Cuma

Maliye Bakanı Naci Ağbal, darbe girişimi nedeniyle reform takvimlerinde bir aksama olmadığını, özellikle ihracatı, yatırımları teşvik eden çok kapsamlı ve önemli bir paket hazırlığı içinde olduklarını söyledi.

Bloomberg HT televizyonunda konuşan Ağbal, "Özellikle ihracatı, yatırımları teşvik eden çok kapsamlı ve önemli bir paket hazırlığı içindeyiz. İhracatı nicelik ve katma değer olarak uzun vadede artıracak yapısal teşvik edecek önlemler getiriyoruz. Hazırlıklarımız belli bir noktaya geldi" dedi.

Vergi borçlarının yeniden yapılandırılması ilişkin olarak düzenlemeden genel olarak 13 milyon civarında vatandaşın yararlanacağını söyleyen Ağbal, "Bu düzenlemeyi içeren kanun teklifi bugün meclis başkanlığına veriliyor. Tahmin diyorum Salı günü plan bütçe komisyonunda görüşmelere başlıyoruz. Düzenleme çıktıktan sonra vatandaşlarımız Ekim sonuna kadar müracaat etme hakkına sahip olacak" dedi ve şöyle devam etti:

"Yani vergi dairesine borcu olan vatandaşlarımız 30 Haziran 2016'dan önceki dönemlere ait vergi, prim, gümrük vergisi borcu varsa Ekim sonuna kadar müracaat edecek. Vergi borçları için Kasım, prim borçları için Aralık'tan itibaren 36 aya varan taksitlerle bu borcunu ödeyebilecek. Bu defa peşin ödemeyi özellikle teşvik etmek istiyoruz. Eğer bir vatandaş peşin ödemek isterse vergi borcunun aslı dışındaki yurtiçi ÜFE'ye göre hesaplanacak tutarın yüzde 50'sini tekrar sileceğiz."

Düzenleme ile vatandaşın gerek yurtdışında gerekse yurtiçindeki varlıklarını işletme kayıtlarına dahil etmek suretiyle işletmelerin sermaye yapısını güçlendirmeyi amaçladıklarını söyleyen Ağbal, gelen varlıklardan vergi alınmayacağını ve bu varlıkları istedikleri gibi tasarruf edebileceklerini söyledi.

Ağbal, kredi derecelendirme kuruluşlarının kararlarına yönelik olarak ise, "Acele şekilde, Türkiye ekonomisinin temelleri sağlamken, temel parametreleri bu kadar güçlü ve olay bu kadar sıcakken, hükümet olarak ortaya koyduğumuz tavır ortadayken Türkiye ile ilgili yaptığı değerlendirmeleri son derce önyargılı ve haksız buluyorum.

 Bunun arkasında başka saikler var mı diye düşünmeden edemiyoruz" dedi. Bu yıl için öngördükleri bütçe açığının yüzde 1 civarında olduğunu söyleyen Ağbal, "2017, 2018 için yüzde 1'in altına düşeceğiz. 2017 bütçesini çok daha OVP hedeflerine uygun bir şekilde parlamentoya sunacağız" dedi.