Alanya haber, alanya tv , alanya televizyonu, kanal alanya
D'GALA

Kent Konseyleri demokrasi okuludur

Kent Konseyleri devlet, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan çok aktörlü yönetim modelini yerel düzeyde aktif hale getirerek ortak bir aklı meydana getirmeyi ve yönetimi tavandan tabana indirmeyi amaçlayan demokratik yapılanmalardır. Bir diğer ifadeyle Kent Konseyleri yerel düzeyde yerel yönetişim ilkesine dayalı bir yönetim modelini ve kalkınma politikasını merkezi yönetim, yerel yönetim, sivil toplum kuruluşları, özel sektör ve yerel halk arasında oluşturulacak ortaklık sonucunda meydana getirmeyi amaçlamaktadır.

Alanya Kent Konseyi, Alanya'daki farklı grup ve çevreleri aynı paydada buluşturarak "Beraber yönetiyoruz" diyerek Alanya halkı ile yönetim arasında köprü görevi kurmaktadır. Bu bağlamda kent yönetimlerinde katılımcı, demokratik ve çok aktörlü yönetim ilkelerinin gerçekleştiğini söyleyebiliriz. Kent Konseyleri yerel demokrasiyi taçlandırarak kent konseylerinin birer demokrasi okulu olduğunu göstermektedir.

Alanya Kent Konseyi, Meclisleriyle, ilgi gruplarına yönelik açılan çalışma grupları ile herhangi bir siyasi görüş, ideoloji, dil, din, ırk, mezhep ayırt etmeksizin herkesin yuvası niteliğindedir. Tüzük gereğince de Alanya Kent Konseyinde hiç bir siyasi oluşum ve olgu kabul edilemez.

"KENTTE GENÇLER SADECE MİRASÇI DEĞİL MİMARDIR"

Kentte yaşayan gençler, kendilerini ilgilendiren alanlarda karar verme süreçlerine, bugünkü yaşamlarını etkilediği ve gelecekleri için uzantıları olacağından, her düzeyde katılımlarının sağlanması gereklidir. Bu yüzden kent konseylerince kurulmuş olan "Gençlik Meclisleri" gençleri örgütlü bir biçimde her düzeyde aktif kılarak, apolitik yapıdan çıkararak gençlerin kentte sadece mirasçı değil bir mimar olarak karar alma süreçlerinde kendi geleceklerini biçimlendiren kararlara aktif katılımını hedeflemektedir.

“GENÇLİK MECLİSİ YÖNETİCİLER VE GENÇLER ARASINDA KÖPRÜ KURUYOR”

Alanya Kent Konseyi Gençlik Meclisi olarak "Şehirde Gençlik Var" sloganını ilke edinerek Alanya'da yaşayan gençleri bir çatı altında her yönden aktif kılmak temel hedefimiz. Yerel ve ulusal dinamiklerin güçlü elemanı olan gençlerin kentsel yaşama aktif katılımı, yerel demokratikleşme süreçlerinde gençlerin yönetimde söz sahibi olması açısından, gençlerin ve yerel yöneticilerin bir arada vakit geçirmesi amacıyla “Gençlik Buluşmaları” düzenliyoruz. Bu bakımdan gençlik meclisi gençler ve yöneticiler arasında bir köprü olmaktadır.

“KANAL A İLE SESİMİZ DAHA GÜR”

Gençlerin sesi geleceğin sesi ilkesiyle Kanal A Televizyonu internet sitesindeki köşede her hafta Alanya Kent Konseyi Gençlik Meclisi üyelerinin yazısı yayımlanacak. Kanal A ile artık sesimiz daha gür, Gençlere önem veren medya anlayışı için Kanal A Televizyonuna teşekkür ediyo

MÜCAHİT KAYA / ALANYA KENT KONSEYİ GENÇLİK MECLİSİ BAŞKANI