Alanya haber, alanya tv , alanya televizyonu, kanal alanya
D'GALA

ALANYA’DA “ÖĞREN-CİLİK”

Alanya’da öğrenci olmak aslında birçok insanın sahip olamadığı şansa sahip olmaktır. Denizi, iklimi, ulaşımıyla ve en önemlisi yılın büyük bir bölümü gülümseyen güneşiyle adeta bizlere öğrenciliğin yanı sıra,  bir tatil cennetinde yaşama imkanı sunmaktadır. Daha önceki adı ALANYA İŞLETME  FAKÜLTESİ şimdi ise ALAADDİN KEYKUBAT ÜNİVERSİTESİ olan üniversitemizde dört yılımı geride bırakırken, bu yıl son senemi de okuyup nasip olursa mezun olacağım. Evet dile kolay. Tam dört yıl.

Bu süre zarfı içerisinde üniversitenin konsey ve topluluk birimlerinde aktif olarak görevde bulundum. Bir öğrenci olarak tüm arkadaşlarımızla beraber ücretsiz 7 otobüs Anıtkabir gezisi, Çanakkale gezisi ve daha birçok gezilerin yanı sıra, hiçbir üniversitenin yapamadığı bireysel çalışmalarımız doğrultusunda 5 günlük bir bahar şenliğini düzenledik. Bunlardan bahsetme sebebim ise;  organizasyonlara maddi-manevi destek olmaları için Alanya‘nın kapı kapı tüm işletmelerini, tüm belediye birimlerini, kurumlarını dolaştık. Böylece Alanya’nın insanlarını daha iyi tanıma şansını bulduk, öğrendik. Bir gecede arkadaşlarıyla birlikte masada binlerce lirayı bırakan Alanya’nın zengin insanlarının bizlere ufak miktarlardaki yardımları çok gördüğünü yaşadık. Bizlere soyguncu gözüyle bakan esnafları da gördük. Az sayıda da bizleri destekleyen insanları da, kurumları da bildik tanıdık. Oysaki bizler sırf Alanya’ya gelen öğrencilere, üniversitemizi sevdirmek, onları Alanya’nın gece hayatından uzak tutmak adına mücadele ediyorduk. Biz öğrenci olarak bunları düşünürken Alanya insanlarının da bunları düşünmesi, bizlere destek vermesi, bize turist gibi görmemesini beklerdik.

Evet turist dedim. Çünkü maalesef ki Alanya’nın insanları öğrencilerine sahip çıkamıyor. Bizlerin değerini bilmiyor. Bugün birçok kafelerde bir çaya 3- 5 TL gibi rakamlar isteyen işletmeciler, keza bir eve haddinden fazla kira isteyen ev sahipleri, emlakçılar artık bizleri birer turist olarak görmekten vazgeçmeliler. Unutmamalılar ki bir yıl altı aydan ibaret değil. Çünkü kış dönemi öğrenciler olmasa birçok işletme iflas eder birçok apart oteller kapanır, evler boş kalır ve gerçekten Alanya kışın sessizliğe bürünür. Neden mi? Kışın sınav dönemlerinde işletmelerin dolululuk oranlarıyla sınav sonrası doluluk oranlarına bakmanız kafi.

Eğer ki öğrenciye yönelik faaliyetler artırılırsa, bizlere değer verilip sahip çıkılırsa, özellikle maddi açıdan öğrenciye yönelik destekleme projeleri yapılırsa, ulaşım imkanları (otobüs seferleri) artırılırsa, Alanya insanları  Alanya da bir üniversite olduğunun, içinde pırıl pırıl gençlerin olduğunun farkına varırsa, öğrenci yurtlarının sayısı artırılır öğrencilerin mağduriyeti giderilirse, Alanya öğrenci için muazzam bir yer haline gelir.

AYCAN KAYA / KENT KONSEYİ GENÇLİK MECLİSİ BAŞKAN YARDIMCISI