Alanya haber, alanya tv , alanya televizyonu, kanal alanya
5 ADIMDA YENİ NESİL TURİZM PAZARLAMASI: HEDEF ALANYA
Kent Konseyi Gençlik Meclisi

5 ADIMDA YENİ NESİL TURİZM PAZARLAMASI: HEDEF ALANYA

Ülke olarak çok kötü bir sene atlattık. Önce İstanbul ve Ankara’da patlayan bombalar, daha sonra Rusya ile olan ilişkilerin kötüleşmesi ve tam ilişkiler düzeldi derken yaşanan 15 Temmuz darbe girişimi. Hal böyle olunca yurt dışından charterlar bir bir iptal oldu ve Alanya turizmi durma noktasına geldi. Bu sırada gördük ki bizim turizm anlayışımız sadece acentelere bağlı ve onlar turist getirmediklerinde bizim turist bulma kapasitemiz çok sınırlı. Bu sene olan oldu ama önemli olan önümüzdeki dönemde ne olacağı. Hatalarımızdan neler öğrendik ve bu öğrenimleri nasıl kazanca çevirebiliriz?

Eskiden yapıldığı gibi sadece acentelere güvenmek ya da Alanya’yı tanıtmak adına yurt dışı fuarlarına gitmek artık yetmiyor. Artık yeni pazarlama kanalları bulmamız gerekiyor. Bu kanallarda otel sahipleri hem acentelere verdikleri parayı ceplerinde tutmalılar hem de daha etkili satış yapmalılar.

Google ve sosyal medya üzerinden reklam vererek satış yapmak. Acenteler anlaştıkları otellerin reklamlarını zaten Google’a veriyor ve otellerin yapabileceği bir şey için satış üzerinden komisyon alıyor. Eğer oteller kendi reklamlarını verirlerse karlılıkları artacaktır. Hem de kendi müşteri portföylerini daha iyi tanıdıkları için daha etkili reklamlar verebilecekler.
Call center kurulumu. Dış pazardan istediği verimi alamayan birçok otel artık bu uygulamaya başvurmaya başladı. SMS, Google reklamları gibi pazarlama kanallarından ya da telefon data’larından müşterilere ulaşan oteller, direk satış ile odalarını satmaya başladı. Buradaki hedef genellikle iç pazar oluyor çünkü yabancı dili iyi seviyede bilmeyen call center çalışanları dış pazardan arama yolu ile turist çekemiyor. Bu çalışanlara verilecek bir yabancı dil eğitimi, dış pazardan da müşteri çekmemize yardımcı olabilir.
Çeşitlilik. Bu sene Alanya genelinde tesettür oteller aracılığı ile iç pazara yönelimin olduğunu görüyoruz. Bu metadaki kayma dış pazardaki olumsuzluktan kaynaklı elbette. Ama bizim turizm anlayışımız da sadece deniz-kum-güneş üzerine kurulu. Turizm anlayışımızı çeşitlendirmemiz, mesela Kültür turizmi gibi, bize başka segmentlerden de turist kazandıracaktır.
Gerilla taktikler. Diyelim ki Amsterdam meydanında bir flash mob yaptık ve tema olarak da Alanya turizmini şeçtik. Bunu da bir viral video aracılığı ile sosyal medya üzerinden yaydık. Böyle bir pazarlama ile indirekt olarak müşteri kazanacak, çok ucuza çok etkili bir reklam yapmış olacağız. Veya bir otel düşünelim bir kod ile içinde tatil, hedef ülkenin dilinde, geçen tüm tweet’ler ile etkileşim kursun; favorilemek ya da mention atmak gibi. Daha sonra etkileşim kurulan insan otelin hesabına girip baktığında alıcı ile satıcıyı buluşturmuş olacağız. Bu gibi taktikler daha da birçok yolla çeşitlendirilebilir.
SEO: Açılımının Türkçesi Arama Motoru Optimizasyonu olan SEO sizi Google arama sonuçlarında üst sıralara taşıyıp sitenize daha fazla trafik almanıza yarayan sistemler bütünüdür. Google’da ne kadar üstte olursanız o kadar fark edilme ve oda satma şansınız artar. Özellikle reklam engelleyen AD Blocker programlardan sonra SEO’nun önemi git gide artıyor. Diyelim ki hedef ülkemiz İngiltere ve biz “holiday in Alanya” kelime grubuna SEO çalışması yaptık. İngilizler artık bu kelimeyi arattıklarında bizi üst sıralarda görecekler ve hedef kitle ile otelin direk bağlantısını kurmuş olacağız. SEO’nun en güzel kısmı ise tamamen ücretsiz olması.

Örnekler çeşitlendirilebilir daha da fazla. Ama değinmek istediğim konu Alanya’nın sadece acentelere bağlı kalmaktan ziyade konuklarını çekmek için yeni yollar araması gerekliliği. Daha da güzel bir Alanya mümkün, çünkü #biralanyamızvar.

Fırat Mıhcı / Gençlik Meclisi Yürütme Kur.Üyesi/ Genç Girişimciler Çalışma Grubu Bşk.