Alanya haber, alanya tv , alanya televizyonu, kanal alanya
D'GALA

ULUSAL GENÇLİK PARLAMENTOSU “GENÇLERİN GÜCÜ”

Ulusal Gençlik Parlementosu, kentlerinde gençlik alanında çalışmalar yapan gençlik meclisleri, üniversite kulüpleri, gençlik sivil toplum kuruluşları, gençlik platformları, gençlik merkezleri, gençlik kültür evleri  olmak üzere farklı kurum ve kuruluş temsilcilerinden oluşan iletişim ağıdır.

Türkiye’nin sivil alanda  en güçlü gençlik platformu olarak, Alanya Kent Gençlik Meclisi’nin de üyesi olduğu UGP’nin halen 54 ilden 21 Gençlik Meclisi,  gençlik alanında faaliyet gösteren 45  sivil toplum kuruluşu ve 62 üniversite öğrenci kulübü üyesi bulunuyor.

“Ulusal Gençlik Parlementosu’nun şu ana kadar yaptıkları arasında en öne çıkan hangisi” diye sorarsanız,   “T.C. Milletvekili seçilme yaşının 30’dan 25’e” düşürülmesi  derim. Çünkü eşine az rastlanacak şekilde bir sivil yapı kanunun değişmesini sağlamış ve gençlerin önünü açmıştır. Eminim ki 25’den 18’e düşürülmesini de sağlayacak ve gençlerin gücünü gösterecektir.

“FARKLILIKLAR BİRARADA”

Türkiye’nin her köşesinden gelen kenti için, kendi için, ülkesi için, gençlik için gönüllü birliktelikle çalışma sevdasında olan bütün gençler Türkiye’deki farklılıklara rağmen “Birlikte Yaşama Olgusunu, Felsefesini ve Hukukunu” oluşturacak, temelini atacak ve sağlamlaştıracak gençlerdir.

29 Eylül – 2 Ekim  arasında benim de Alanya Kent Konseyi Gençlik Meclisi’nin temsilcisi olarak Akdeniz Bölgesi’nin delegesi olduğum  ortak bir gelecek için “Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin Yerelleştirilmesini” hedefleyen yaz okuluna katıldım.

Biz gençler olarak burada her kültürü, mezhebi, dili, dini, ırkı kucaklayarak birlikte çalışarak, çeşitli atölyeler yaparak, toplantılar yaparak, küresel hedefleri yerel hale nasıl getiririzi tartışarak, Türkiye’de gençlerin toplumsal hayata ve karar alma süreçlerine aktif katılımını sağlamak için hep birlikte bir çaba içindeydik.

Gördük ki bizler farklılıklarımıza saygı duyarak birlikte yaşaya biliriz. Bizler ispatladık ki sadece kentte, ülkede birer mirasçı değil birer mimar gibi çalışabiliyoruz.

“GENÇLERİN BİRLİKTELİĞİ, ÜLKENİN BİRLİKTELİĞİ”

Ulusal Gençlik Parlamentosu gençliğe o kadar önem veriyor ki genç olanlar kendilerini gerçekten genç olarak hissediyorlar. Ve bu ülkede benimde yer alabileceğim bir yapılanma var diyebiliyorlar. Ayrı değil ayrılık değil aynı ve ortak bir şekilde bütüncül yapının oluşmasını sağlayan Ulusal Gençlik Parlementosu ortak bir gelecek bilinciyle gençleri bir arada tutuyor çünkü gençlerin birlikteliği ülkenin birlikteliği olduğunu düşünüyorum.

Seçilmek İstiyorum, Her Meclise Bir Gençlik Temsilcisi, Geç Değil Genç,  Genç Dostu Kentler  Kampanyaları gibi ve daha sayamayacağım çeşitli faaliyetlerle UGP gençliğin potansiyelini ortaya çıkararak köklü gelişimin öncüsü olmaya devam edecek.

Bu toplantı da fark ettim ki Türkiye’nin nadide şehirlerinden olan Antalya’yı 2 delege olarak temsil ediyoruz. Bizlere düşen görev Antalya’nın temsilini bu yapıda arttırmak ve şehirlerimizde UGP’yi tanıtmaktır.

Kısacası, biz gençler “Farklılıklarımızla Biriz, Birlikteyiz ve Güçlüyüz” Ulusal Gençlik Parlementosu’nu  bir demokrasi okulu olarak görüyoruz. Biz gençler bunları başarabiliyorsak, büyüklerimizden de bekliyoruz.  Umarım ki bizim birlikteliğimiz TBMM’ye de örnek olur ve birlikte yaşama hukuku Türkiye’mizde yaşatılır.

Mücahit Kaya/ Alanya Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı