Alanya haber, alanya tv , alanya televizyonu, kanal alanya

Belediyeden lezzet kursu

04 Kasım 2016 Cuma

Erkeğin kalbine giden yol mideden geçer sözü adeta gerçeğe dönüştürmek için Antalya'nın Alanya ilçesinde ev hanımları için yöresel yemek kursuna katıldı.

Unutulmaya yüz tutan yöresel yemeklerin yaşatılması için Alanya Belediyesi’nin başlattığı Yöresel Yemek Atölyesi, AHEP Gastronomi Bölümü Muftağı’nda devam ediyor. Alanya Belediyesi’nin düzenlediği yemek kurslarına, Alanyalı ev hanımlarının yanı sıra yerleşik yabancılar da  ilgi gösteriyor. Şimdiye kadar düzenlenen toplam 9 kursta, 300 kursiyere Alanya yemekleri öğretildi. Ücretsiz olan kurslar periyodik aralıklarla tekrarlanıyor. Alanya’ya özgü yöresel yemeklerinin öğretilerek yaşatılması amaçlanan kurslarda 4 gün boyunca geçmişten günümüze taşınan pek çok yemeğin yapımı öğretiliyor. AHEP Üniversitesi’nde 30 kişinin katıldığı Yöresel Yemek Atölyesi’nin 9. etabında hülüklü çorba, laba dolması, ayva yemeği ve soğan yahnisi gibi Alanya’ya özgü yemeklerin yapımı uygulamalı olarak gösterildi.

Kurs eğitmenlerinden ev hanımı Emine Çorbacı ise tarihi eskilere dayanan laba dolmasının yapılışını uygulamalı olarak anlattı.
Kursun bitişi nedeniyle düzenlenen törende konuşan Alanya Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Gıda Mühendisi Sevda Erdoğmuş, amacımız geçmişten günümüze yemeklerimizi taşımak. Alanya mutfağı Selçuklular ve Rum medeniyetin ve göç kültürünün etkisinde kalmış bir mutfak. Hepsinden derlediğimiz 3 günlük yemek proğramı düzenliyoruz. Yöresel yemeklerimizi dünyaya tanıtmak gibi bir niyetimiz var. Önce Alanya'da daha sonra Türkiye'ye yaymak istiyoruz.  Yöresel yemek kursunu 1.5 yılda 9. kez düzenledik. Literatürde 68 yemeğin reçetesine ulaşabildik. Yakın zamanda bir yemek kitabı çıkartacağız. Keyifli ve lezzetli bir kurs" dedi.
Kursiyer Marina Pişkin ise Türkiye'de 8 yıldır yaşadığını ve Rus yemeklerinin yanında Türk yemeklerine de ilgi gösterdiğini dile getirdi.
Kursiyerlerden Refika Esen ise kendisinin ev hanımı olduğunu ailesinin yemek kültürüne önem verdiği için kursa katıldığını söyledi. Esen bildiklerini pekiştirmek ailesine lezzetli yöresel yemekleri yedirmek olduğunu ifade etti.