Alanya haber, alanya tv , alanya televizyonu, kanal alanya
D'GALA

Alanya Turizmi ve Umutlarımız

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov  Aralık ayı başında Gazipaşa Havalimanını kullanarak Alanya’mızı ziyaret etti. Alanya’da yoğun bir proglamla birlikte çeşitli ziyaretler,  görüşmeler  yaptı. Rus Dışişleri Bakanı’nın Alanya ziyareti başlı başına önemli bir olgudur.

Bu ziyareti Alanya’nın lokomotiv sektörü olan turizm için özellikle iyi değerlendirmek ve faydalı kullanmak gerekir. Zira ziyaret 2016 yılında Türk turizminin başına gelen tek olumlu şey olabilir. 2016 yılı Alanya için, özellikle turizmciler ve turizmden fayda sağlayanlar için oldukça zor bir yıl oldu. Önce İstanbul, sonrasında Ankara patlamaları, zaten Rus uçak krizi sebebiyle yaralarını sarmaya çalışan sektöre büyük darbe vurmuş, “Kayıplarımızı bir nebze olsun kapatıyoruz” diye umutlanırken 15 Temmuz darbe girişimi ile yıla ilişkin bütün umutlarımızı kaybetmiştik.

Yıl sonuna doğru yapılan bu önemli ziyaret gelecek yıla daha umutla bakmamıza sebep oldu. Bunun pek çok sebebi var. Öncelikle Gazipaşa Havalimanına hiç Rus yolcu uçağı inmemişken Rus Dışişleri Bakanı Alanya ziyareti için burayı seçti. Bu belki de Rusya’dan yolcu getiren havayolu şirketlerine ve seyehat acentalarına “Buraya uçun” mesajı idi. Bunun  yanı sıra söze dökülmüş çok kıymetli bir mesaj vardı Sayın Lavrov’dan, dedi ki ‘’Turizmin gelişmesini istiyoruz’’ ve sonra ekledi, ‘’Ruslar’ın neden Alanya’ya geldiğini anladım, insanlar sıcak, samimi ve misafirperver.’’ Bu sözler gerçektende gelecek yıllar için Alanya turizmi ve turizimcisi için umut kaynağı oldu, madalyonun diğer yüzünde ise Alanya’mıza gönülden bağlı olan fakat çeşitli endişelerle ziyaretlerini iptal eden ya da erteleyen Rus misafirlerimiz içinde güven kaynağı olmalı. Bu sözler Alanya’mız için altın tepside sunulmuş fırsatlardır. Türk misafirperliğinin, samimiyetinin ve Alanya’nın güzelliğinin bir başka ülke devlet adamı tarafından vurgulanmış olması Alanya için yapılabilecek en iyi destek ve reklamdır. Bir de tabii ki vize konusu var, Sayın Lavrov’da belirtti çeşitli endişeler taşısada Rus turistlerin ülkemize kimlik kartlarıyla girebilmeleri şüphesiz ki turizme büyük katkı sağlayacaktır.

Alanya turizm sektörüde kendi öz eleştirisini  yapmalı. Ülke turizminin büyümeye devam ettiği 2013 sezonundan beri çeşitli sebeplerden ötürü Alanya turizmi kan kaybetmekte, büyüyen yatak arzı, küçülen dünya ve ulaşım kolaylıkları ile jeopolitik çevremiz bundan sonraki yıllarda da Alanya turizmi için önemli etkenler olacaklardır. Kimsenin göz ardı etmemesi gereken gerçekler var, Rusya’da yaşanan ekonomik kriz yüzünden ülkemize gelen Rus turist sayısının 2014 ten bu  yana  azalmasına  sebep oldu. Avrupa pazarlarının ise politik olaylara aşırı duyarlı olması bu sene  ciddi  turist  kaybına sebep oldu. Bütün bunlara karşın Alanya’da her sene yeni tesisler yapılmakta ve yatak arzı yükselmektedir. Bunun doğal sonucu olarak turizmcilerin kendi içlerinde fiyat rekabetine girmesi ve belkide  büyümek yerine yerinde sayıyor olmasıdır. Alanya turizm master planına hiç olmadığı kadar ihtiyacımız var bu yıllarda. Gelecek yıllarda turizm açısından, jeopolitik risklerin bir sure daha devam edeciğini var sayarak, güllük gülistanlık görünmüyor. Bu şekilde yatak arzı yaratarak ve kendi içimizde fiyat rekabeti yaparak bizi diğer turizm bölgelerinden ayıran fiyat kalite dengesi avantajını kaybedebiliriz. Fiyatlar bu şekilde düşük seyrederse kalitede zaman içinde kaçınılmaz olarak düşecektir. Bu Alanya turizmi için bugünlerin bile aranacağı sonuçlar doğurabilir. Bugünlerde pek çok turizmci 2016 yılında Alanya ya da Türkiye’ye gelmeyip İspanya Yünanistan gibi sektörün rakip ülkelerine giden misafirlerin kesinlikle memnun olmadıklarını dile getiriyorlar. Burda da en önemli etken bölgemizde ki fiyat kalite dengesi olarak gösteriliyor. Bizi tanıyan ve bize sadık olan misafirlerimize karşı kaliteden ödün verme riskimiz kesinlikle yok.

Alanya turizm sektörü geçtiğimiz 30 yıl içerisinde pek çok krizle mücadele etti, körfez savaşlarında durma noktasına gelen sektör 2016 yılına kadar başarılı bir şekilde büyümesini sürdürdü. Öte yandan bu yıl yaşadığımız kriz geçmişte yaşanmışların hiçbiri ile benzerlik göstermedi. Bunun en önemli sebebi krizin tek bir sebebi olmamasıydı, bulunduğumuz coğrafyada huzurun olmaması doğal olarak en çok turizm sektörünü etkiliyor, sonuçta insanlar rahatlamak, eğlenmek ve stresten arınmak için tatile çıkarlar. Turizm sektörü bu yıl bütün yumurtaları aynı sepete koymanın ne kadar zor senaryolar yaratabileceğini acı şekilde öğrendi,Rus turistin ülkemize gelememiş olması tüm turizim sektörünü derinden etkiledi, aynı zamanda turizmin sadece turizm sektör paydaşlarının elinde olmadığını da öğrendi. Bu yıl bize gösterdiki turizm ülkece yapılan ve pek çok konuya karşı hassas olan bir sektör. Bir sahil kenti olan Alanya, İstanbul ve Ankara’da yaşanan olaylardan ne kadar hızlı etkilenebildiğini gördük.

Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen sektör bu krizinde üstesinden gelecek ve yeniden parlak sezonlar yaşayacaktır. Sektörün ihtiyacı olan daha az iç siyasi gerilim ve daha barışcıl coğrafya, geri kalan zorlukları yıllardır yaptıkları gibi turizmciler aşacaklardır.Önümüzdeki yılların barış, huzur ve bol turistli günler getirmesi dileğiyle,

Kerem Sidar/ Alanya Kent Konseyi Gençlik Meclisi Yürütme Kurulu ve ALTİD Yöneti Kurulu Üyesi