Alanya haber, alanya tv , alanya televizyonu, kanal alanya

Başkan'dan yatırım çağrısı

28 Ocak 2017 Cumartesi

TÜMSİAD Genel Başkanı Yaşar Doğan, 15 Temmuz´da, bize yapamadıklarını, ekonomik yaptırımlarla yapmaya çalışan ve bu yaptırımları bu tarz kuruluşlarla da bize dayatmaya çalışan gruplara itibar etmiyoruz" dedi.

Başkan'dan yatırım çağrısı Başkan'dan yatırım çağrısı

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Antalya’nın Alanya İlçesinde TÜMSİAD 9. Genel İstişare Toplantısı gerçekleştirdi. Türkiye' de ki tüm şubelerden Yurt dışı temsilcileri ile üyeler ve başkanlarının katılımı ile düzenlenen TÜMSİAD 9. Genel İstişare Toplantısı'nıda basın mesnuplarının sorularını yanıtlayan TÜMSİAD Genel Başkanı Yaşar Doğan, ekonomi derecelendirme kuruluşlarını eleştirdi.

Yeni Türkiye'nin yeni projelerini anlatmaya çalıştıklarını söyleyen Doğan, Yapacakları projeleri, şube çalışmalarını tartıştıklarını, görüştüklerini dile getirdi.

“BU GURUPLARA İTİBAR ETMİYORUZ”

Doğan, derecelendirme kuruluşlarının raporlarının ekonomiye etkisi konusunda ise "Biz daha önce de bu derecelendirme kuruluşları hakkında konuştuk. 15 Temmuz'da, bize yapamadıklarını, ekonomik yaptırımlarla yapmaya çalışan ve bu yaptırımları bu tarz kuruluşlarla da bize dayatmaya çalışan gruplara itibar etmiyoruz. İşin açıkçası bu tarz kurulların çok sahi olmadığını da biz işadamları, yatırımların Tükiye'ye gelmemsi, yatırımların devam etmesi Türkiyedeki projeleri görmemesi yanlı ve taraflı. Daha geçen Afrika'dan geldiğimizde burada bir takım yabancı işadamlarıyla projeler yapıldı. Türkiye'de ciddi projelere imza atılıyor ve bunlar devan ediyor ayrıca mali disiplinden de taviz vermeyen hükümetimiz var. Anlam ve mana vermiyoruz yanlı ve taraflı diye düşünüyorum Çok da itibar etmiyoruz." dedi.

Türkiye'ye yatırım gelip gelmemesi konusunu değerlendiren Doğan, “Ortadoğu'dan yatırımcı geliyor aslında Dünyada bir global kriz var. Krizi ön plana tututuğunuzda Avrupada da Bugün Amerika'da Trump'dan sonra ne olacak teorileri geliştiriliyordu. Yatırımcının Türkiye'ye gelmesi ve güvenli liman olması hakkında istikrarı baz alması tabi önemli konuydu ama terör belası sıkıntıları devam etmekteydi. Geçtiğimiz yıllarla kıyasladığımızda çok efektif geçmedi bu yıla ve önümüzdeki yıla baktığımızda biraz daha yukarı çıkacağını gösteriyor ancak dünya genelindeki krizi de untmamak lazım bu türkiye ile alakalı değil. Türkiye etrafında ve çevresindeki duruma göre iyi konumda. Yatımcının geldiği hatta afrika gezisinde snra orda yatırım yapan işsadmı olmasına rağmen ordan da buraya yatırım ve partnerlik yapan insanlar oluştu. Uzak ve ortdağuda bir takım sıkınttılar olmuş olabilir ama uzakdoğu ciddi şekilde yartımcılar geliyor çünkü cazibe merkezi. Türkiye hala cazibe merkezi. Bizim bunu sadece iyi anlatmamız gerekiyor. Malum çevre ve lobicilere daha iyi ifade etmemiz gerekiyor diye düşünüyorum” diye konuştu.

Hükümetin son dönemde açıkladığı yeni ekonomik ve kalkınma paketlerine çok önemli ve önemsiyoruz diyen Doğan, “Bilhassa biz küçük ve orta çölçekli işletmelerden oluşan bir STK’yız. 14 bin üyemiz var. Türkiye’nin her yerinde varız. Burada bize yönelik uygulamalar olması bizim için önemli çalışmamızı üretimimizi artıracaktır diye düşünüyorum. Mali disiplini de oluşturdular hem de teşvik paketleri ve bankalardaki kredi oluşumlarıyla beraber olumlu geçeceğini düşünüyoruz. Önümüzdeki yıllar bizim için efektif geçecek diye düşünüyorum” dedi.

Yastık altındaki döviz ve altının sermaye katılması konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daha önce yaptığı çağrıya ilişkin konuşan Doğan, Bunun iç piyasaya yatırıma yatırımcıya dönmesi lazım.  Dövizin yükselmesi sadece bizim elimizde olan birşey değil. Küresel sermayenin bir takım uygulaları var. Bizim döviz ile olan teveccühümüzün Türk lirasına dönmesi gerekiyor. Kendi iç dimaklerimizi, komşular arasında ticareti milli parayla yapmamız gerekiyor. Biz işadamları olarak ticaret ve ithalatla ilgili girişimleri milli para birimleriyle yapmayı düşünüyoruz. Bunu her fırsatta dile getiriyoruz. Bakanlığın bir takım uygulamaları da oluşmaya başaldı. Bu içerde daha fazla bir dinamaik oluşturacak. Döviz rezervleriyle ilgili halk ilk günden beri 15 Temmuz’dan beri çeşitli kampanlaylarla oluşumlarını duruşlarını gösterdiler ve anlattılar. Hep beraber dövizimizi de bozdurduk. Devletimizin milletimizin yanındayız dedik. dolayısıyla yastık altındaki paranın ekonomiye katılması gerek. Bunu da her fırsatta dile getiriyoruz” diye konuştu.

Doğan, şube başkanları ve üyelere hitap ettiği konuşmasının sonunda palket takdimi yapıldı. Ak Parti Antalya Milletvekili İbrahim Aydın’a da katılımından dolayı plaket verildi.

TÜMSİAD Genel Başkanı ve üyeler sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde Türk Kızılayına kan bağışında bulundu.