Alanya haber, alanya tv , alanya televizyonu, kanal alanya
Umudun fazlası…
Coşkulu Kalem

Umudun fazlası…

Türkiye’de turizm, sadece CHP Milletvekili  Çetin Osman Budak’ı ilgilendiriyor sanırım.

Bir tek O, “Rus Pazarı ile kurtulmaz bu turizm” diyor! Nerede Avrupa? neden tanıtım, imaj çalışması yapılmıyor?” diye soruyor. Turizm örgütleri de dahil, herkes bir umut satıcılığının peşinde.

Kur farkından dolayı otelci kazanacak olabilir! Tesisler dolu da olabilir. Ama nicelik mi, nitelik mi önemli?

Derken; ALTSO Başkanı Mehmet Şahin’den bir serzeniş geldi. Mayıs ayı meclis toplantısında Şahin “Sektörde işler iyi gitmiyor” dedi. Ukrayna ve Rusya'da yaşanan olumlu gelişmelere nazaran, otellerin zararla açıldığını söyledi. Alanya’da ekonominin en yetkili ağzından bunu duymak beni hem sevindirdi, hem kaygılandırdı. Sevindirdi, “Nihayet etkili biri tespit yaptı” dedim. Üzüldüm, krizin sonu nereye varacak diye?

Aklıma referandum öncesi atılmış manşetler geldi. Özellikle yerel gazeteler her gün umut dolu başlıklar attı. “Ukrayna’da büyük adım. Rusya’da patlama oldu. Bu sezon turizm aldı başını gidiyor” türünden haberlerini yazıldığı o günlerde Avrupa ile turizm krizi kapıda idi oysa. O günlerde, herşey yolunda diyenler, bugün krizden söz ediyor. Doğrusu, şaşırarak okuyorum.

Turizm iyi giderse parayı bir tek otelciler kazanacakmış gibi bir algı var kentte.

Bu yüzden oteller açıldı ise “Turizm iyi gidiyor, otelci niye ağlıyor ki?” deniyor.

Otelcinin istihdam ettiği insan sayısından tutun da, şehirdeki binlerce esnaf, üretici, hatta biz tüketiciler bile turizme bağlı yaşıyoruz oysa.

Turizm iyi ise tüketim fazla olacağından domates, salatalık da para ediyor. Bunu geçtim, turizm iyi giderse çarşıda bir umut, canlılık oluyor. Esnaf, tozlanmış, güneşten rengi solmuş ürününü vitrinden kaldırıp, yerine yenisini koyabilme umudu taşıyor herşeyden önce.

Alanya Çarşısı’nın ünlü bir esnafına gittim, resimli çocuk valizi almak için. Daha önce gördüğüm ürün yoktu. Bölgedeki diğer tüm çantacıları dolaştım, onlarda da yoktu. Mayıs ayının son haftasına girdik, herkes sezona hazırlık yaptı, dediğimiz zamanda esnaftan aldığım yanıt “Sezon iyi gitmiyor. Getirmedik ondan” oldu.

Buyrun size iyi sezondan örnek. Esnaf  dükkanına  mal alamamış önünü görmediği için, almayacak da!

Sadece esnaf için söylemeyelim, oteller açıldı da ne zaman kapanacak bilen var mı? Sekiz aydan altı aya düşen sezon, dört aya kadar indi.

Sezonun 2016’dan daha iyi olması bizim için bir teselli. Ama daha iyi günlerden bugünlere nasıl geldik, bakmak, sormak lazım…

İyi giden bir şey yok.

İyi giden tek şey, hala umudumuz var…