Alanya haber, alanya tv , alanya televizyonu, kanal alanya

İspanya kısıtladı, Türkiye...

29 Haziran 2017 Perşembe

Turizm gündemi İspanya'nın HD sistemine getirdiği yasağı tartışıyor. İspanya'da başlayan yasak Türkiye'de uygulanabilir mi? 

İspanya kısıtladı, Türkiye... İspanya kısıtladı, Türkiye...

İspanyol otelciler 'Oteldeki yemekten hastalandım' bahanesiyle tatili bedavaya getirmek isteyenlerin sistemi istismar ettiğini söylüyor. http://www.turizmgazetesi.com/news.aspx?id=83671 yayınladığı haberinde yasağın gerekçesini anlattı. İspanya’nın özellikle Kanarya ve Mayorka bölgelerindeki oteller, ençok müşteri aldıkları İngiltere pazarında ‘Herşey dahil’ sisteminde daralmaya gitme kararı aldığı bildirildi. Otelciler buna gerekçe olarak kötü niyetli İngiliz turistelrin sistemi istismar etmesini gösterdi. Otelciler, İspanya’ya gelen İngilizlerden tatil dönüşü “Yemekte zehirlendim” bahanesiyle yaptıkları şikayetlerin artmasında ‘Herşey dahil’ sisteminin istismar edildiğini söylüyor.57ad8e614967843f9c7c51ebyy.jpg

TUR OPERATÖRLERİ AÇIKLAMA
Konuyla ilgili açıklama yapan Thomas Cook İngiltere Genel Müdürü Chris Mottershead şunları söyledi:
‘’Artan sayıdaki bir azınlığın suç teşkil eden faaliyetleri masum İngiliz tatilcilerin seçeneklerinin kısıtlanmasına neden olmaya başladı.
‘’İspanyol otelcilerin bu kararı asılsız hastalık iddiaları sorununun ne kadar ciddi bir boyuta ulaştığını gösteriyor. Artan sayıdaki bir azınlığın suç teşkil eden faaliyetleri masum İngiliz tatilcilerin seçeneklerinin kısıtlanmasına neden olmaya başladı.
Eğer bu davranışı ortadan kaldırmazsak, daha fazla otel İngiltere pazarına her şey dahil tatil sunmayı bırakacak” dedi.
Konu hakkında Thomson tarafından yapılan açıklamada, İngiliz tatilcilerin asılsız hastalık iddialarının direkt etkilerinin görülmeye başlandığı belirtilerek,‘’Bir otel partnerimiz önümüzdeki sezonda İngiltere pazarına yalnızca yarım pansiyon paketler sunmaya karar verdi" deniyor.

TÜRK TURİZMCİ TARTIŞTI 

İspanya'nın kısıtlama kararı Türkiye'de de tartışma konusu oldu. Sistemin uygulamaya geçtiği ilk yıllardan itibaren tartışılan tarafı, esnafa verdiği zarar idi. Ancak uygulandığı turizm tesislerinde, özel tüketim maliyeti de dikkate alındığında tesisin verdiği zarar tartışılır oldu. Alanyalı turizmciler de bu tartışmaya katıldı. Turizmci İbrahim Sipahioğlu, sosyal medya hesabından yaptığı çağrıda HD sisteme Türkiye'de de kısıtlama getirilmesi için çalışma yapmayı önerdi. Sipahioğlu'nun önerisine turizmciler farklı yorumlar getirdi.

hd yorumlarhd yorumlar