Alanya haber, alanya tv , alanya televizyonu, kanal alanya
D'GALA

AKP'li vekil: Göstersinler istifa ederim

07 Temmuz 2017 Cuma

AK Parti Antalya Milletvekili İbrahim Aydın, Sapadere yangını ile ilgili HES iddiasını yalanladı.

Sapadere Mahallesi’nde yaşanan orman yangınının sebebine ortaya koyacak,bugün açıklanması beklenen rapor henüz açıklanmadı. Ak Parti Antalya Milletvekili İbrahim Aydın ise bölgede incelemelerde bulundu. Geçmişte Alanya Orman İşletme Müdürlüğü’nde şef olarak görev yapan Orman Mühendisi Aydın, hava sıcaklığının artmasıyla bölgenin her dönem risk taşıdığına dikkat çekti. Alanya’da ormancılar açısından en riskli bölgenin Sapadere Soğanlık bölgesi olduğuna vurgu yapan Aydın, tüm çabalara rağmen 2 bin hektar alanının yandığını belirtti.

Alanın yangın sonrası ortaya çıkan yanıcı maddelerden kurtulması için  damgalama çalışması başlatıldığını ifade eden Milletvekili Aydın, “Yıl içinde temizlik ve  ağaçlandırma yapılacak” dedi. Yapılması gerekenlere de dikkat çeken Aydın, kızılçam yerine yangına daha dayanaklı türlerle orman oluşturmanın şart olduğunu ifade etti.

 Milletvekili Aydın, vatandaşlara da zararların telafi deleceği müjdesi verdiği açıklamasında, yangının  60 yılın en sıcak gününde yangın çıktığını ifade etti.  Aydın halkın ormanları korumasını isterken "Ateş yakarken dikkatli olun. Ormanlık alana yakın yerde ateş yakmayın" dedi. 

Bölgeye HES yapılacağı için yangın çıkartıldığı yönündeki  iddiaları değerlendiren Aydın "Orman yakılarak açılan alanın başka amaçla kullanıldığı bir nokta göstersinler istifa ederim" dedi. Aydın, “Anayasa gereği yanan yer başka amaçla kullanılamaz” diye konuştu.