Alanya haber, alanya tv , alanya televizyonu, kanal alanya
D'GALA

O test artık Alanya'da

12 Ekim 2017 Perşembe

Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Çocuk Hastalara Alerji Testi Yapılmaya Başlandı.

O test artık Alanya'da

ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde artık çocuk hastalara alerji testi uygulanmaya başlandı. Hastaların hizmetine açılan alerji testi ünitesiyle birlikte hastaların alerjiye neden olan rahatsızlıklarının araştırılması ve teşhis konulması daha da kolaylaştı. Konuyla ilgili açıklama yapan Çocuk Alerji ve İmmünoloji Uzmanı Dr. Esra Hazar Sayar; “Deri üzerine  uyguladığımız alerji testimiz sayesinde alerjik hastalıklara hastanemizin  içinde  hızlı bir şekilde tanı koyabilmekteyiz” dedi. 

Uzm. Dr. Esra Hazar Sayar; “Hızlı ve güvenilir olan  deri testlerimizle  gıda alerjisi ve solunum yoluyla gelişen alerjik rahatsızlıklara bakabilmekte  ve tanı koyabilmekteyiz. Artık hastalarımızın alerji testi için başka bir yere gitmelerine gerek kalmadı. Bundan sonraki hedefimiz ise alerji aşılarının da hastanemizde yapılmasıdır. Bunun için de gerekli alt yapı çalışmalarını hastane yönetimimiz ile sürdürmekteyiz” dedi. 
Peki alerji testi nedir ve nasıl uygulanır? 
Alerji yapan nedenlerin ve hastalıkların araştırılmasında yardımcı bir testtir. Sıklıkla kol ön yüzüne uygulanır. Steril şartlarda hazırlanmış alerjen ekstre sıvılar damlalar halinde damlatılır. İnce çubukla ya da lanset ile cilde delme şeklinde uygulanır. Ciltte hafif batma duygusu dışında ciddi bir ağrı oluşturmaz ve 20 dakika sonra sonuç alınır.