Alanya haber, alanya tv , alanya televizyonu, kanal alanya
D'GALA

Vekil "Olmaz" dedi, onlar da Cumhurbaşkanı'ndan istedi!

06 Kasım 2017 Pazartesi

8 yıldır mahalleye ortaokul yapılmasını bekleyen Kargıcık halkı sonunda isyan etti. 

İkili eğitim veren Vahapoğlu  Okulu önünde toplanan veliler, seslerini Cumhurbaşkanı’na duyurabilmek için üzerinde “3 Çocuk yapın dedin, yaptık okul nerede?" yazılı bir de parkart açtılar. Eğitim sisteminde yapılan değişiklik sonrası ikili eğitim vermeye başlayan Kargıcak Vahapoğlu ilk ve ortaokulunda tekli eğitime bir türlü geçilemeyince veliler isyan etti. Okul önünde toplanan veliler ve öğrenciler yetkililere seslendi “Sözünüzü tutun” dediler. 

4 yıldır mahalleye okul yaptırmak için mücadele ettiklerini belirten Okul Aile Birliği Başkanı Tamer Eken,  verilen sözler bir türlü tutulmadı dedi. Çocukların sabah kararlığında eğitime başlayıp, akşam karalığında okuldan ayrıldıklarını belirten Eken,  ortaya çıkan maliyeti de velilerin karşılamak zorunda kaldığını kaydetti. Eken “2017 yılında bu sorunu yaşıyor olmak üzücü” dedi.

Söz verildiği halde üç yıldır söz yerine getirilmediğini kaydeden öğrenci velisi Semra Bıyıklı  “Eskiden özel okullardan sonra ilk 3’te olan okulumuz, ikili eğitim sonrası başarı sıralamasında 40’ıncı sıralara geriledi” dedi.

Geçtiğimiz yıllarda okul aile birliği başkanlığı görevinde bulunan bir başka veli ise İlçe Milli Eğitim Müdürü ile aralarında geçen diyalogu anlattı. Veliler Kargıcak, Mahmutlar sınırında bulunan ve üst katı boş olan İmam Hatip Ortaokulu’nun da kullandırılmamasına da isyan etti.

Antalya Milletvekili Sena Nur Çelik'in kendilerine “2018 yılında ödenek yok yapamayız” sözünü hatırlatan veliler "Suriyeli olsak okulumuz yapılırdı" diyerek isyanını sürdürdü. “4 sınıf olsa sorunumuz bitecek” diyen veliler, “4 sınıf için bize işkence çektiriyorlar” diyerek taleplerini dile getirdi.

"3 Çocuk yapın dedin, yaptık okul nerede? " yazılı pankartı taşıyan bir başka veli ise biz üzerimize düşeni yaptık sıra devlette dedi. Veliler gibi öğrencilerde okul taleplerini dile getirdi. Kargıcak halkı ödenek yokluğu nedeniyle okuluna kavuşamazken Dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu son iki Alanya ziyaretinde "bütçede tasarruf ediyoruz ama Eğitimde kısıtlama yok" açıklamasında bulunmuştu.