Alanya haber, alanya tv , alanya televizyonu, kanal alanya
D'GALA

Bu sorunu görmezden gelmeyin!

23 Kasım 2017 Perşembe

Skolyoz Taraması ve Omurga Sağlığı Farkındalığı projesiyle Alanya'daki okullarda ´Spinal Mouse´ yardımıyla radyasyonsuz skolyoz (omurga eğriliği) taraması başlatıldı. 

Bu sorunu görmezden gelmeyin! Bu sorunu görmezden gelmeyin!

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı´na sunulan Skolyoz Taraması Ve Omurga Sağlığı Farkındalığı Projesiyle Hibe almaya hak kazanan Alanya Belediyesi, ´Skolyoz Ölçüm Cihazı´ ´Spinal Mouse´ ile Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı okullarda sağlık taraması başlattı. 

Tarama Alanya Belediyesi'nde görevli Uzman Fizyoterapist Erdem Demir tarafından yapılıyor.Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel´in de büyük önem verdiği proje ilk olarak Şehit Abdullah Ümit Sercan Anadolu Lisesi´nde uygulanmaya başlandı. ´Skolyoz Ölçüm Cihazı´ olarak adlandırılan ´Spinal Mouse´ yardımıyla Uzman Fizyoterapist Erdem Demir tarafından öğrencilere yönelik yapılan uygulamada omurga ve sağlık taramasında radyasyona maruz kalmadan sorunların teşhisi ve devamına tedavisi için yönlendirme yapılacak. Türkiye´de ilk defa uygulanan proje kapsamında Spinal Mouse ile Alanya´da öğrencilerde skolyoz görülme sıklığını belirlemek, Türkiye ve dünyadaki diğer bölgeler ile karşılaştırmak, omurga sorunları hakkında farkındalık oluşturmak ve erken teşhis ile uygun tedavileri uygulamak amaçlanıyor. Tarama sonucunda elde edilen veriler aileler, okul yönetimleri ve Sağlık Bakanlığı ile de paylaşılacak. 

"Belediyemiz bir ilki gerçekleştiriyor" 
Alanya Belediye Başkan Yardımcısı Nazmi Yüksel, Alanya Belediyesi ve Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan uygulamanın Türkiye´de bir ilk olduğunu söyledi. Yüksel, "Boyun ve kas ağrılarıyla ilgili çocuklarımızın problemlerini çözmek için bu çalışmayı milli eğitim müdürlüğü ile birlikte gerçekleştiriyoruz” dedi.  Milli eğitim Müdürü Hüseyin Er ise konuyla ilgili lise öğrencilerimizin bel eğrili konularından uzmanlar tarafından ders saatlerine uygun zaman diliminde çocuklarımızın daha sağlıklı bir yaşam sürmeleri için gerekli çalışmalar yapılıyor”. 

"Omurga eğriliğin de artış gözlemleniyor" 

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı´nın hibesiyle alanın cihazla ölçümlere başladığını söyleyen Alanya Belediyesinde görevli Uzman Fizyoterapist Erdem Demir, "Öncelikle sivriçıkıntıları işaretledik o kısımları cihaz yardımıyla ölçeceğiz. Lise çağındaki çocuklarda son yıllarda omurga eğriliğin görünmesinde artış gözlemleniyor. Bu artışın nedenlerini öğrenmek için Alanya bölgesinde yaptığımız bir çalışma bu. Aynı zamanda yakaladığımız vakaları da sağlık kuruluşlarına yönlendirmek ve toplumda bir farkındalık oluşturmak amacımız. Çocuklarımıza omurga eğrili konuşunda bilgilendirme yapıyoruz. Bu bilgileri de okul yönetimi, aileler ve ilgili sağlık kuruluşlarıyla paylaşıyoruz. Bu ölçümleri, çocuklarla, velilerle, okul yönetimleri ve sağlık kuruluşları ile paylaşıyoruz. Liselerde binerce öğrenci için geniş kapsamlı bir omurga taramasını yapıyoruz" diye konuştu. 

"Radyasyona maruz kalmadan bilgi edinebiliyoruz." 

Bu taramanın diğer taramalardan farkı Spinal Mouse cihazıyla herhangi bir x-ray cihazına maruz kalmadan bir bilgi edinebiliyoruz diyen Demir, “Bunu nasıl yapıyoruz? Bu cihaz yardımıyla çeşitli pozisyonlarda omurganın ön, yan ve arkaya eğilirken ölçümlerini  alıyoruz ve bu ölçüler bilgisayara aktarılıyor. Bilgisayarda bir yazılım vasıtasıyla her bir omur segmentin hareketliliği hakkında bilgi elde ediyoruz. Bu bilgileri değerlendirdikten sonra bir problem görüyorsak bunu aileyle paylaşacağız. Burada ki görülme sıklığı ile Türkiye’nin diğer bölgelerinde ve dünyadaki görülme sıklının karşılaştırılması ve artış varsa bunun kaynağının araştırılması ve farkındalık oluşturarak çocukların ergonomik prensiplere uyması. Çocukların asimetrik davranışlardan uzak durmaları, çanta taşımaları konusunda ve ağırlık kaldırma konularında bilgi vermek diye konuştu. 

“Asimetrik çanta taşımanın sonu ameliyat olabilir.” 

Omurga maketi üzerine omurganın olması ve olamaması gereken şekillere göre rahatsızlığı açıklayan Erdem, “ Arkadan bakılınca sağa sola doğru eğrilik olmaması gerekir. Yandan bakıldığında doğal bir eğrilik vardı ancak bunun aşırıya kaçması veya bel bölgesinde ki çukurluğun fazla veya az olması omurganın dağılımında normalden sapma demektir. Bunlar günlük yaşamda performans düşürücü ağrılı bir çalışma hayatı veya öğrencilik demektir. Göğüs kafesi içinde ki hayati organlarımız yanlış pozisyondan etkilenebilir. 

Son yıllara kadar yüzde olduğu halde görülme sıklığında şuan bir artış var. Skolyoz vakası tedavi edilebilir ve önlenebilir. Ancak  bu yaşta fark edilmezse skolyoz yapısal hale gelmişse o zaman işimiz daha zor olur ve cerrahi müdahale gerekebiliyor. Özellikle  ortaokul ve lise çağında ki çocuklarda çanta kullanımı çok önemli. Sırt çantası sırta oturmuş şekilde olmalı ağırlık dağılımı  uygun bir şekilde yapılmalı. Genelde yapılan hata tek omuza takılarak taşınan çanta veya iki tarafa takılın ancak iyice aşağıya 

indirilen çanta ağırlık dağılımını değiştiriyor. Asimetrik kullanım ise ağırlık bir taraftan yoğunlaşıyor bu durum diğer taraf (omuz) daha fazla çalılınca iler ki dönemde kas dengesizliğine bağlı eğriliği söz konusu olabilir” diye uyarılarda bulundu.