Alanya haber, alanya tv , alanya televizyonu, kanal alanya
D'GALA

Polis il genelinde güvenlik tedbirlerini arttırdı

29 Aralık 2017 Cuma

İçişleri Bakanlığı / Emniyet Genel Müdürlüğü ve Antalya Valiliğinin talimatları çerçevesinde, yeni yıla huzur ve güven içerisinde girilmesi amacıyla Antalya İl Geneli  Polis Sorumluluk Bölgesindeki  mevcut  tedbirlere ilave olarak geniş kapsamlı yeni tedbirler planlandı.

Antalya İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada alınan tedbirlere ilişkin bilgi verilip vatandaşlara uyarı yapıldı. Antalya'nın turizm kenti olması ve yılbaşı dolayısıyla kara, hava ve denizyolu ile gelecek yerli ve yabancı turistlerin, sporcu kafilelerinin geleceği göz önünde bulundurularak; yılbaşı öncesi ve sonrasında  il merkezi ile tüm ilçelerimizdeki ana arterler ve bağlantı yolları ile yoğunluk yaşanması beklenen yerlerde, alışveriş merkezlerinde, umuma açık eğlence yerlerinde, terminallerde, hava ve deniz limanlarında ve lunaparklarda tedbirler arttırıldı.

Açıkla şu ifadelerle sürdü: Yeni yıla huzur ve güven içerisinde girilmesini temin amacı ile ilimizde yılbaşı kutlamalarının yoğun olarak yapılacağı içkili eğlence mekanları başta olmak üzere il merkezinde Cumhuriyet Meydanı, Barlar Sokağı, Yat Limanı, Konyaltı Kent Meydanı, Muratpaşa Kent Meydanı, Lara Beach Park civarı vb. kategorideki tüm alanlar, mekanlar ve yerler sürekli kontrol altında tutularak gerekli tedbirler alınacak, kutlamalarda havai fişek, vb. maddelerin ilgili kanunlar çerçevesınde ve izinli olmak kaydıyla kullanılmasına özen gösterilecek, yeni yıl kutlaması bahanesiyle toplumda korku ve panik yaratacak hiç bir kanunsuz davranışa müsaade edilmeyecektir.

Trafik birimlerimizce yılbaşı gecesi yapılacak olan trafik kontrollerinde başta sürücülerin alkollü araç kullanımı, aşırı hız, hatalı sollama, yakın takip ve şerit ihlali gibi trafik kazalarının oluşmasında büyük rol oynayan kural dışı davranışların denetimlerine ağırlık verilecek, ayrıca, yorgun, uykusuz ve dalgın araç kullandığı tespit edilen sürücülerin müsait yerlerde dinlenmeleri sağlanacaktır. Denetimlerde belirlenen limitlerin üzerinde alkol aldığı tespit edilen şahıslar hakkında gerekli yasal işlemler yapılacaktır. Araçta alkolsüz başka bir sürücünün bulunmaması durumunda, araçları yediemin otoparklarında veya trafik birimlerimize ait park yerinde muhafaza altına alınacaktır. Araç sürücüsü ile araçta bulunan diğer şahıslar, mahallinden temin edilecek ticari araçlarla gidecekleri yerlere gönderileceklerdir.

Vatandaşlarımızın, yeni yıl kutlamaları ve tatili dolayısıyla birkaç günlüğüne veya saatliğine de olsa evlerinden ve işyerlerinden ayrılacakları göz önünde bulundurularak evden ve işyerinden hırsızlık olaylarına karşı ilgili merkez ve ilçe  birimlerimizce  gerekli tüm tedbirler alınmakla birlikte, vatandaşlarımızın işyeri ve ikametleriyle ilgili fiziki ve çevre güvenliklerine her zamankinden daha fazla dikkat göstermeleri önem arzetmekte.

Vatandaşlarımızın yılbaşı gecesi gerek meydanlarda ve gerekse kapalı mekanlarda yapılacak  kutlamalar esnasında yaşanması muhtemel kapkaç, yankesicilik, dolandırıcılık, taciz vb. olumsuz durumlarla karşılaşmamaları, yılbaşı öncesi ve sonrasında huzurlu ve güvenli bir şekilde alışverişlerini, ziyaretlerini ve kutlamalarını yapmaları ve ayrıca can ve mal emniyetlerinin sağlanması amacıyla 31 Aralık 2017 Pazar günü sabahından 01 Ocak 2018 Pazartesi günü sabahına kadar il merkezinde (2.750), dış ilçelerimizde de (1.025) olmak üzere toplam (3.775) resmi, sivil, yaya ve motorize personel, ekip ve devriye görevlendirildi. Halkımızın,  yabancı ve yerli misafirlerimizin yılbaşı öncesinde, gecesinde ve sonrasında güvenlik ve asayişle ilgili olarak karşılaşabilecekleri her türlü olumsuzluk ve aksaklıklarla ilgili  ihbar ve şikâyetlerini ve varsa önerilerini 112 Acil Çağrı telefonuna (ücretsizdir), 155@antalya.pol.tr  e-posta adresine veya 12 hatlı 345 41 00  nolu telefonlar ile Polis Merkez Amirliklerinize bildirmelerini hatırlatıldı.