Alanya haber, alanya tv , alanya televizyonu, kanal alanya

Türel GES'te hedef büyüttü

16 Ocak 2018 Salı

Antalya Büyükşehir Belediyesi, sulama kooperatiflerine bedava elektrik projesi kapsamında üçüncü güneş enerji santralini kurmak üzere BAKA ile protokol imzaladı. 12 milyon liraya mal olacak 3 megavatlık yeni santral tamamlandığında Büyükşehir Belediyesi’nin güneşten ürettiği elektrik 6 milyon 750 bin kilovatsaate çıkacak. 39 sulama kooperatifi üyesi 7 bin 429 çiftçi sulama suyu için gerekli elektrik enerjisini ücretsiz sağlayacak. Projenin Türkiye’de ilk ve örnek olduğunu belirten Başkan Türel, gerçekleştirdikleri projelerle tarım sektörüne 3.5 yılda toplam 208 milyon liralık destek verdiklerini söyledi.  Türel, “Antalya tarımına böyle bir belediye desteği tarihimizde bir ilktir” dedi.

Türel GES'te hedef büyüttü Türel GES'te hedef büyüttü

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve BAKA arasında Antalya Tarımsal Sulama Amaçlı Güneş Enerjisi Santrali Kurulumu Projesi”nin protokolü imzalandı. Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulanacak olan ve Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı  2017 yılı Güdümlü Proje Destek Programı kapsamında desteklenen Güneş Enerjisi Santrali Kurulumu Projesi protokolüne Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile BAKA Yönetim Kurulu Başkanı ve Burdur Valisi Şerif Yılmaz imza koydu.

İmza törenine konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya genelinde tarımsal sulamadan toptancı hal projelerine, mezbahalardan, soğuk hava depolarına kadar Büyükşehir Belediyesi’nin tarım sektörüne verdiği desteğin toplam 207 milyon 503 bin 735 TL olduğunu söyledi.

Daha önce 2 megavatlık bir güneş enerji santralini Döşemealtı Mellidağ mevkiinde hizmete sunduklarını hatırlatan Başkan Türel, “Antalya’daki 39 sulama kooperatifi tarımsal sulamada yıllık 5 megavat elektrik kullanıyor dolayısıyla bugüne kadar yaptığımız 2 megavatlık üretim bizim ihtiyacımızı karşılamıyordu ve yeni yatırımlara ihtiyaç vardı diye konuştu.

Başkan Türel, Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü ve inşaatına başlanacak kapalı sulama sistem projelerinde Alanya Beyreli'nin de yer aldığını söyledi.