Alanya haber, alanya tv , alanya televizyonu, kanal alanya

CHP Kurultaya hazır

02 Şubat 2018 Cuma

Cumhuriyet Halk Partisi'nde kurultay heyecanı başladı. 5 adayın Genel başkanlık için aday olduğu kurultay da İlçe Başkanı Ali Takavut ve eski ilçe yöneticisi  Ömer Zavlak'ta Ankara'ya giderek oy kullanacak. 

Chp'nin  36. Olağan Kurultayı Ankara Spor Salonu'nda başlayacak. İki gün sürecek kurultayın ilk gününde genel başkanlık seçimi, ikinci gününde ise 60 kişilik Parti Meclisi ile Yüksek Disiplin Kurulu üyeleri belirlenecek. Kulislerin hareketlendiği PM için CHP milletvekillerinin büyük bir kısmının aday olması beklenirken, toplam aday sayısının bin'i geçeceği tahmin ediliyor.Genellikle "çarşaf liste"nin tercih edildiği kurultaylarda, 52 PM üyesi doğrudan delege tarafından seçiliyor. Genel Başkan tarafından Bilim Yönetim ve Kültür Platformu üyeliği için gösterilen 8 isim de doğrudan PM'ye giriyor.CHP'de şimdiye kadar Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu dışında Yalova Milletvekili Muharrem İnce, eski İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal, eski YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, CHP Ümraniye İlçe eski Başkanı Alparslan Çabuk genel başkanlığa aday adayı olduğunu açıkladı. Parti tüzüğüne göre, genel başkanlığa aday olmak isteyenlerin toplam delegenin yüzde 10'unun imzasını alması gerekiyor. Buna göre aday adaylarının 126 delegenin imzasıyla başkanlığa aday olabilecek. Aday adayları arasında bu rakama Kılıçdaroğlu dışında sadece Muharrem İnce'nin ulaşması bekleniyor.

Chp'yi 2019 yılında yapılacak kritik seçime götürecek Kadroların belirleneceği kurultay için Alanya'dan İlçe başkanı Ali Takavut ve İlçe Eski yöneticisi Ömer Zavlak oy kullanacak. Öte Yandan eski yöneticilerden Ertuğrul Yeşildal partinin yüksek disiplin kurulu üyeliğine aday olduğunu açıkladı. Yeşildal daha önce de aday olmuş  ancak seçilememişti.