Alanya haber, alanya tv , alanya televizyonu, kanal alanya
D'GALA

Taciz sanığı antrenöre 65 yıl hapis!

22 Haziran 2018 Cuma

Alanya 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi, cinsel istismar davası sanığı spor öğretmeni hakkında 65 yıl 7 ay 15 gün hapis cezasına karar verdi. 

Yaklaşık 3 ay önce cinsel istismar suçlamasıyla gözaltına alınarak tutuklanan eskrim antrenörü Tarık İ. Alanya 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün karar duruşmasına çıktı. 6 saat süren duruşmanın ardından Tarık İ. Hakkında 65 yıl 7 ay 15 gün hapis cezasına karar verildi. 65 yıl, Alanya'da benzer suçlarla ilgili verilen en yüksek ceza olarak da dikkat çekti.  

Alanya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bu sabah  saat  9.30’da başlayan cinsel istismar davası, yaklaşık 6 saat süren duruşma neticesinde sonuçlandı. Kamuoyunda eskrim hocası davası olarak bilinen, Tarık İ’nin yargılandığı duruşma neticesinde mahkeme heyeti sanığı suçlu bularak 65 yıl 7 ay 15 gün hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi. Bilindiği gibi Eskrim hocası, milli takım antrenörü Tarık İ. Hakkında bir öğrencisinin şikayeti ile dava açılmış, ardından 6 öğrenci daha benzer davranışlara maruz kaldıklarını söyleyerek şikayetçi olmuşlardı. 6 müştekinin bulunduğu davada, her dosya için ayrı ayrı karar veren mahkeme heyeti, Tarık İ’ye davalardan 1 tanesi hakkında beraat verdi. Tarık İ. Diğer 5 dosyadan ceza aldı.

Davaya müdahil olarak katılan Antalya Barosu Alanya Kadın Hakları Cinsiyet Eşitliği Kurulu avukatları Müge Gezginci, Halime Şenli, Nida Ocak Doğan ve Aysun Tok mahkeme  kararıyla ilgili yaptıkları açıklamada şunları söylediler “Anayasaya ve ülkemiz tarafından kabul edilen Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları sözleşmesine göre çocukları korumak devletin yükümlülüğü altındadır. Çocuklarını koruyamayan bir devletin güvenilirliğinden bahsetmek mümkün değildir. Devlet mağdur çocukları terk etmemeli, yeni mağdurların ortaya çıkmasını engellemelidir.” Cumhuriyet Başsavcısı Yasin Emre’’in davanın soruşturma süresinde gösterdiği titiz çalışma ve mahkeme heyetinin dikkatli ve duyarlı değerlendirmesi ile mahkemenin verdiği karar biz hukukçuları memnun etmiştir. Ancak başka vakaların yaşanmaması için de önlemler alınmalıdır. Yetkililerin, kamu kurumlarında ve özel sektörde çalışan vatandaşların; kadına karşı şiddet, istismar ve çocuk istismarıyla ilgili çok daha bilinçli olmalarını sağlamak amacıyla eğitim almaları gerekmektedir. Bizler Antalya Barosu Alanya Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kurulu olarak; Alanya’nın özellikle son yıllarda sürekli, kadına karşı şiddet, istismar ve çocuk tacizleriyle anılmasından son derece rahatsız olduğumuzu ve bu nedenle yetkilileri göreve ve duyarlı olmaya davet ettiğimizi basına ve kamuoyuna bildiririz”