Alanya haber, alanya tv , alanya televizyonu, kanal alanya
D'GALA

ALKÜ'de Nefrolog sevinci

04 Eylül 2018 Salı

ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Nefroloji Uzmanı Doçent Doktor Zehra Eren göreve başladı.

Böbrek sağlığı ve hastalıklarıyla ilgilenen iç hastalıklarının bir yan dalı Nefroloji ALKÜ’de hasta kabulüne başladı. Nefroloji Uzmanı Doçent Doktor Zehra Eren’de hastade göreve başladı. Uzmanlık alanı hakkında bilgi veren Dr Eren, “Nefroloji Bölümü olarak böbrek hastalıkları, hipertansiyon, sıvı ve elektrolit (sodyum, potasyum, kalsiyum, fosfor gibi) dengesizliklerin , idrar anormalliklerinin (idrarda kan, idrarda protein/albumin bulunması gibi) tanı ve tedavisini  uygulanmaktayız.

Kronik hastalıkların (şeker hastalığı, yüksek tansiyon, romatolojik hastalıklar gibi) ve vücutta ani, hızlı gelişen hastalık durumların (sıvı kaybı, kalp yetmezliği, kana mikrop karışması-sepsis gibi), kullanılmakta olan bazı ilaçların (kemoterapi, ağrı kesici, antibiyotikler gibi) böbrekler üzerinde oluşturabildikleri olumsuz etkilerin değerlendirilmesi, çözümlerin üretilmesi ve önleyici tedbirlerin alınması da nefrolojinin görevleri arasında yer almaktadır.” Dedi. ALKÜ’de bundan böyle Koruyucu tedbirlerin , ilaç tedavilerin yetersiz kaldığı durumlarda böbrek yerine koyma tedavilerinin (hemodiyaliz, periton diyaliz, böbrek nakli) planlanması, uygulanması ve bu hastaların hayat boyu takiplerinin sağlanması hizmeti uzman hekimlerce sağlanacak.

Hastane Başhekimi Prof. Dr. Bülent Adil Taşbaş, yeni branşlar ve yeni hekimlerle  birlikte daha iyi ve kaliteli sağlık hizmeti anlayışıyla çalıştıklarını söyledi.