Alanya haber, alanya tv , alanya televizyonu, kanal alanya
D'GALA

"Ölüm yolu tarih oldu"

27 Ekim 2017 Cuma

Akdeniz'i İç Anadolu'ya bağlayan en kısa sürede bağlayan Alanya- Konya Yolunun ismi "ölüm yolu" olarak anılan Kuşyuvası bölgesinde tünellerin tam anlamıyla hizmete girmesiyle ulaşım hem daha güvenli hem de daha ekonomik.

"Ölüm yolu tarih oldu" "Ölüm yolu tarih oldu" "Ölüm yolu tarih oldu"

Antalya'nın Alanya İlçesinde Konya ve Karaman illeri üzerinden İç Anadolu'ya ulaşımın sağlandığı ancak her yıl onlarca kişini yaralanmasına ve hayatını kaybetmesine neden olduğu için ismi 'ölüm yolu' olarak anılan yolunun yüzlerce metre yükseklikte bir uçurumun kenarından geçilmesi nedeniyle 'Kuşyuvası' olarak adlandırılan bölge yapılan tünellerin aydınlatma ve güvenlik kameraları ile izleme hizmeti tam olarak faaliyete girdi.  Hizmeti yerinden görmek isteyen Antalya Valisi Münir Karaloğlu Konya ile Alanya’yı birbirine bağlayacak olan Kuşyuvası ve Çayarası Tünellerini incelemek üzere bölgede inceleme yaptı. Yapımı tamamlanan ve çalışmaları süren tünelleri inceleyen Karaloğlu, Konya-Alanya arası ulaşım mesafesi de 2 saate düşeceğini belirtti.

Antalya İl Valisi Münir Karaloğlu beraberinde gazeteciler, karayolları ve Antalya büyükşehir ve Alanya Belediyesinden yetkililerde birlikte ilçe merkezine şuan yaklaşık 50 dakika mesafede bulunan Kuş yuvasından incelemeye başladı. Şantiye görevlilerinden çalışmalar hakkında bilgi alan Karaloğlu, Antalya’da ulaşım projeleri içinde önemli projelerden birinin Alanya’yı  Konya ile İç Anadolu bölgesine bağlayan Kuşyuvası yolu olduğunu söyledi. 

Karaloğlu:“Çok önemli arter”

Pu proje tamamlandıktan sonra bütünün maliyeti 800 milyon TL civarında olacağını belirten Karaloğlu,”Şuanda gerçekleşen ihalemiz 260 milyon civarında. 9 tünelin yapımı tamamlandı ve hizmete açıldı. Çalışmalar devam ediyor ve 8 tünel ve 6 viyadüğü olacak.  Bittiğinde bu zor coğrafyada standarttı yüksek ve İç Anadolu’yu sahile en kısa bağlayan çok önemli geçit olacak. Hem İç Anadolu bölgesinde yaşayanların sahilde ulaşımı kolaylaştıracak hem de bizim örettiklerimiz pazara ulaşımını kolaylaştıracak. Turizm ve ticaret açısından çok önemli bir arter” dedi.    

“KONYA-ALANYA ARASI ULAŞIM MESAFESİ 2 SAAT”

Projeyi hükümetinde çok önemsediğini  ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nda yakından takip ettiğini söyleyen  Karaloğlu,”Yolun son durumunu görelim ve çalışmaları yakından takip edelim diye bugün buradayız. Tabii ki gidip görmemiz lazım ve problemleri ne kadar yakından görürsek o kadar çözümü kolay olur. Burası Hem turizm hem de ticaret açısından önemli bir arter.

Vali Münir Karaloğlu, Antalya'da ulaşım projeleri içinde şu anda devam eden en önemli projenin Alanya tünelleri olduğu söyledi. Yapılan yol ve tünellerin birçok şehre ulaşımı kolaylaştıracağını belirten Vali Karaloğlu, 'Alanya'yı Konya ile İç Anadolu'ya bağlayan en kısa güzergah Kuşyuvası yoludur. Bu projenin toplam maliyeti 800 milyon TL. 9 tünelin yapımı tamamlandı ve peyder pey hizmete açıldı. İkinci etap ihalemiz ise 260 milyon lira civarında. Şu anda 8 tünel ve 6 viyadüğün yapımı sürüyor. Bittiğinde bu zor coğrafyada standardı yüksek ve İç Anadolu'yu sahile en kısa bağlayan çok önemli geçit olacak. Hem iç Anadolu Bölgesi'nde yaşayanların sahile ulaşımı kolaylaştıracak, hem de bizim ürettiklerimizin pazara ulaşımını kolaylaştıracak. Turizm ve ticaret açısından çok önemli bir arter. Yolun Alanya tarafı yani Mahmutlar Mahallesi'ne kadar olan kısmı var. Bu kısmında ihalesi yapılacak. Bahsettiğimiz bütün tüneller tamamlandığında 2023'te Konya-Alanya arası ulaşım mesafesi de 2 saatte civarında düşecek. Bu olay müthiş bir şey ve Alanya’ya ve beraberinde Ankara için de çok önemli. Yol tamamlandığı insanlar denize 1.5- 2 saatte denize ulaşmış olacak Konya'dan” dedi.

Kısa süre öncesinde kadar derin bir uçurumun kenarından geçmek zorunda kalan ancak şuan tüneller sayesinden hem zaman, hem maddi kazanç hem de can kaybına mazur kalmadan seyahat eden bölge sakinleri ile çevre illerden Alanya'ya giden sürücüler ise hizmetlerden dolayı minnettar olduklarını ölüm korkusu yaşamadan seyahat edebildiklerini dile getirdiler.

İncelemelerinin ardından tünel şantiye alanına giden Vali Münir Karaloğlu burada şantiye işçileri ile öğle yemeği yedi.  Şantiye alanından ayrılarak Çayarası Yaylası’nda yapımı süren tünelleri de yerinde inceleyen Karaloğlu, Alanya programını tamamlayarak Antalya’ya döndü.