Feryatlar Yükselmeye Başladı

Saadet Partisi Alanya İlçe Başkanı Hüseyin Sarıca Basın açıklamasında şu sözlere yer verdi.Yeni eğitim öğretim yılına ilkokul orta ve lise düzeyinde başlamış bulunmaktayız. Üniversitelerimizde yakında yeni öğretim yılına girecek ancak bu yeni öğretimegirerken feryatlar yükselmeye başladı.Türkiyemiz de 8 milyondan fazla öğrencimiz var bunlar okuyacakları yerlerde oturacakları bir mekana ihtiyaç duyuyorlar geçinebilecekleri kadarda bir bursa bir krediye ihtiyaçları var devlet imkanı olmayan öğrencilerin bir okulda okuyabilmesi için bütün şartları hazırlamakla mükelleftir.devlet budur.Devlet Ben imtihan yaptım imtihanı kazandın .gerisi beni alakadar etmez Annene babana git bankaya git ne yaparsan yap beni ilgilendirmez diyemez .210 üniversite var 8milyon öğrenci var şırnakta da üniversite var karsta da ığdır da ar dahanda var alanyamızda da var .Doğudaki ve batıdaki üniversitelerin vasıfları birbirini hiç tutmuyor.Doğudaki üniversiteler vasıflı ve kaliteli eğitim elemanına sahip değiller.Ne doktorasını yapmış gençler ,nedoçentler ne profesörlerler

O bölgelerde görev yapmak istemiyorlar.şartlar uygun değil ,üniversite binaları yapıldı ancak teknik şartlar labaratuarlar da yeterli değil böyleolunca kimse batıdan doğuya gitmekistemiyor.bunun çözüm yolunu da hala bulamadılar .Devlet birçokyerde yurtlar inşa etti birçok yerde yurtbinaları yapıldı ancak öğrenci nufusü yurtlardan çok daha fazla oldu.19 yıldıriktidarda olan bir partinin ülkenin proplemlerini çözme noktasında çok yetersiz olduğuna şahit oluyoruz.malesef. iktidar bugün bu sorunlar ortada iken yüzünüze gözünüze dursun demekten de nankörlük yapıyorsunuz demektende imtina etmiyor.Biz iktidara geldiğimizde biröğrenci bursu 45 lira iken şimdi 650 liraya çıktı.pekide o günkü geçinme şartları ilebugünkü geçinme şartları mukayese edildiğindebugünkü şartlar daha mı iyi. Kesinlikle hayır. İyiolmadığı için bir feryat var.Devlet üniversiteye giden öğrencilerin sıkıntılarını anlamak ve sorunlarını gidermek mecburiyetindedir. Bugün şu aşamada gerekirse öğrencilerin barınmaları için oteller öğrencilere açılmalı ve bu konuda kamu desteği sağlanmalıdır.2002 de yurtların kapasitesi 280 binden şimdi 720 bine çıkmış .ama o zaman öğrencinufüsu 1-1,5 milyon iken şimdi 8milyona çıkmış. Aslında proplemi çözmekçokda zor değil bugün neredeyse her ilde ve büyükilçelerde üniversite var .bütün üniversitelerimizi kaliteli ve vasıflı ıhale getirdiğimizde teknikolarakda laboratuarlalrla donanımlı hale getirdiğimiz zaman doğudaki biröğrenci batıdaki birüniversiteye gitmeihtiyacını hissetmeyecektir.Kendi ilinde veilçesinde okuduğu takdirde yurt ve barınma proplemide kendiliğinden ortadan kalkacaktır.Biz saadet partisi olarak proplemi bir bütünolarak ele alıp çözmeyi hedef alıyoruz.

Bugün israf konusunda itibardan tasarruf olmaz diyen iktidar hala israf etmeye devam ediyor bugün ABDda newyorkta türkevinin açılışını izledik 35 katlı bir bina görkemli birşekilde açıldı. 135 milyon dolar harcandı.oysa 1-2milyon dolar ile mevcut bina fevkalade yenilenebilirdi geriyekalan 130 milyon dolarıda burada yurtlara harcayabilirdiniz ama olmaz. sen itibar kazanmakiçin israf edeceksin ama öğrenci barınacak ev bulamayacak sokakta kalacak parklarda bankların üstünde yatacak orada geceleyecek bunuda haksız bir protesto olarak görüp polisi göndereceksin . yani ne diyelim birazcık Allahtan korkun

Bugün avrupanın engüçlü ülkesi almanya ya baktığımzda Alman ya başbakanı merkel iktidardan ayrılırken sadecebir dairesi var orada alışverişini kendisi yapıyor.evinin yemeğini kendisiyapıyor.çamaşırını yıkıyor. Ama biz saraylarda oturuyoruz. Almanyanın milli geliri bizde yok biz nasıl sarayda oturacağız.öbür taraftan araba saltanatına bakıyoruz. Dünyanın hiçbir yerinde bizimki gibi bir araba saltanatı yok.şube müdürlerinin,danışmanların her birinin altında lüks arabalar var böyle birmantıkla ülkeyi nasıl yöneteceksiniz,ekonomiyi nasıldüzelteceksiniz.İsrafın doğurduğu masraf israfın an kendisinden daha tehlikeli dir. Bir saray yaptırır 2 milyar para harcarsın ama orayı idame ettirebilmek içinoranın ihtiyaçlarını karşılayabilmek için her gün 10 milyon lira para harcamak durumunda kalırsın. Niye bir sarayı ayakta tutabilmek için. Diğer birkonu ise bugün Sağlık sistemimiz bu Pandemi döneminde çok büyük mesafeler katetti büyük mücadeleler gösterildi. Hastanelerimiz doldu taştı doktorlarımız hemşirelerimiz sağlık çalışanlarımız çok büyük bir fedakarlık ortaya koydular .ancak şartlar her geçen gün zorlaştı.Bugün devletten yardım bekleyen hastalarımız bir takım sıkıntılarla karşı karşıya kaldılar.Hastalara yetişemediği için şimdi doktorlarımızın randevu sürelerini indirmeye başladılar.bir hastaya bakma süresi 10 dakika iken şimdi 5 dakikaya indirildi.bir doktorun bunun altından kalkabilme imkanı yoktur.nasıl yapacak ?1 saatte 12 hastaya bakacağı yerde 5 hastaya bakmışise bu takdirde yönetici tarafından görevini yapmamakla suçlanacaktır. Bizimdoktorlarımız sağlık çalışanlarımız hem becerikli hem fedakar hemde örnek olabilecek çalışmayı sergileyen başarılı insanlardır.yorulmaktan çekinmeyen insanlardır.bu kabiliyetlerinden dolayı yurt dışında bir iş aradıklarında zorlanmıyorlar .bundan dolayı doktorlarımızın yurt dışına gitmelerindebüyük birartışolduğunu üzülerek görmekteyiz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.