Tarım Sektörüne Yüzde 50 Hibe Desteği Verilecek

Daha önce Tarım ve Orman Bakanlığı’nca yönetmeliği yayınlanan Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi ve Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesi’ne dair tebliğlerin Resmi Gazete’de yayımlandığını açıklayan Rüzgar, hibe destekleri konusunda bilgi almak isteyen üreticileri ilçe müdürlüğüne davet etti. Müdürlük binasında açıklama yapan Rüzgar, “Bu kırsal kalkınma tebliğlerinin amacı doğal kaynaklarla çevrenin korunmasını dikkate alarak kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, tarımsal ürerim ve tarıma dayalı sanayi entegrasyonun sağlanması için küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi, tarımsal pazarlama altyapısının desteklenmesi, geriye dönük izlenebilirliğin sağlanması, gıda güvenilirliğinin güçlendirilmesi, kırsal alanda alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması, kırsal ekonomik altyapının güçlendirilmesi, kırsal faaliyetler için geliştirilen teknolojilerin üreticiler tarafından yaygınlaştırılması, yürütülmekte olan kırsal kalkınma çalışmalarının etkinliklerinin artırılması, kırsalda yerel kalkınma kapasitesinin oluşturulması ve katkı sağlaması amacıyla ve yeni teknolojilerin, yatırımların desteklenmesi” dedi. 
“YENİ TESİS YAPIMI İÇİN 3 MİLYON TL DESTEK VERİLECEK”
Yayımlanan tebliğlerin 2 aşamalı olduğunu belirten Rüzgar, “Birisi kırsal yatırımların desteklenmesi. Yani, yeni işletmelerin kurulması ya da yarım kalmış işletmelerin tamamlanması veya mevcut işletmelerin teknolojilerinin geliştirilmesi ve modernizasyonu aşamasında 3 aşamalı olarak kırsal kalkınma desteğini bakanlığımız verecek. Orta ölçekli işleme derken, yıllık 250 kişiden az kişi çalıştıran veya bilançosu yıllık 125 milyondan az olan işletmeleri kastediyoruz. Yıllık 50 kişiden az ve bilançosu 25 milyon az olan işletmelere küçük işletmeler diyoruz. Kırsal kalkınma desteklerinin ana amacı tarımsal ürünlerin güçlenmesi, kurutulması, depolanması ve bunlarla ilgili yeni tesislerin yapılması veya yarım kalmış tesislerin tamamlanması ya da mevcut tesislerin teknoloji gelişiminde modernizasyonun sağlanması. Bu amaçlarla destekler verilecek. Bu destekler yüzde 50 hibe oranında olacak. Tüzel veya gerçek kişiler şartları sağladığı zaman yeni tesis yapımı için 3 milyon TL, yarım kalan tesislerin tamamlanması için 2 milyon TL, mevcut işletmelerin teknoloji gelişimine modernizasyonu için de 1 buçuk milyon üst limitli olmak üzere hibe desteği verilecek. Bunun içerisinde tıbbi aromatik bitkiler, bitkisel ürünler, hayvansal ürünlerin işlenmesi, depolanması, paketlenmesine yönelik yatırımlar var. Bunun yanında tarımsal ürünlerin iklimlendirilmesi, sulama ve gübreleme sistemleri, modern seraların yapımı, küçükbaş, büyükbaş hayvancılık, kanatlı yetiştiriciliği, kültür mantarı, yeni tesis yapımı ve mevcut mezbahaların modernize edilmesi bulunuyor. Yine su ürünleri ve denizlerde yetiştiricilik, iç sularda yetiştiricilik, hayvansal, bitkisel orijinli gübre tesislerinin kurulmasıyla ilgili tarımsal destekler verilecek. Önümüzdeki günlerde bunun çalışma rehberi yayınlanacak. Bunun yayınlanmasının ardından 90 gün içerisinde internet üzerinden üreticilerimiz başvurularını yapabilecek. Bunlarla ilgili üreticiler ilçe müdürlüğümüz gelerek detaylı bilgi alabilir” diye konuştu. 
“ALTYAPI YATIRIMLARINA DA YARI YARIYA DESTEK VERİLECEK”
Kırsal kalınma desteklemeleri kapsamında altyapı yatırımlarının destekleneceğini aktaran Rüzgar, “Burada yine aynı amaçlı küçük ölçekli işletmelere, özellikle aile işletmeciliği yapan üreticilerimizin arıcılık, bilişim sistemleri ve eğitimi, el sanatları (metal, ahşap, cam eşya, seramik, çinicilik, çanak çömlek yapımı, dokumacılık) gibi birçok alanda yüzde 50 hibe desteklemesini yapacağız. Bunun yanında sabun, gül suyu gibi üretim yapan tesislere de yüzde 50 destek vereceğiz. Yine ipekböcekçiliği,  su ürünleri yetiştiriciliği, tarımsal amaçlı kooperatif birlikleri için makine parkları yapımı, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği yatırımları hibe desteği kapsamında olacak. Altyapı yatırımlarının desteklenmesinde üst limit 500 bin TL, alt limitte 20 bin TL olacak ve bunun yüzde 50’si hibe şeklinde bakanlığımızca destek sağlanacak. Yine bu tebliğ çalışma rehberi yayınlandıktan sonra 60 günlük bir başvuru süresi olacak. Bu süre içerisinde yatırım yapmak isteyen üreticilerimiz başvurularını yapabilecek” ifadelerini kullandı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.