Üreticilere Yüzde 50 Hibe Desteği Verilecek

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamında yüzde 50 hibeli tarıma dayalı ekonomik ve alt yapı yatırımlarının desteklenmesi hakkında değişiklik yapılmasına dair tebliğ ve uygulama rehberleri yayımlandı. Yayımlanan tebliğ ve uygulama rehberi hakkında açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman İlçe Müdürü Mehmet Rüzgar, desteklerin 2 aşamalı olduğunu açıkladı. Rüzgar, “Birincisi Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi, ikincisi daha küçük kapsamda olan işletme ve üreticiler için Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesi söz konusu. 1 Kasım itibarıyla başvurular başladı. Amacımız kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, tarımsal üretim ve tarıma dayalı sanayi entegrasyonunun sağlanması için küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi. Tarımsal pazarlama altyapısının geliştirilmesi, geriye dönük izlenebirliliğin sağlanması, gıda güvenilirliğinin güçlendirilmesi, kırsal alanda alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması, kırsal ekonomik altyapının güçlendirilmesi, tarımsal faaliyetler için geliştirilen yeni teknolojilerin üreticiler tarafından kullanımının yaygınlaştırılması. Bu desteklerimiz yüzde 50 hibe şeklinde. Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi’nde tarımsal ürünler, tıbbi aromatik ürünler, bitkisel ürünler, su ürünleri ve bunların depolanması, kurutulması, işlenmesi, dondurulması, paketlenmesi, şeklinde tesis yapımında yüzde 50 hibe desteği var. Bunun yanında küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık işletmelerinde barınak yapımı, kanatlı yetiştiriciliği, kültür mantarı, su ürünleri yetiştiriciliğinde yüzde 50 hibe desteği var. Hayvansal ve bitkisel orjinli gübre hibe desteği söz konusu. Bununla ilgili yeni tesis yapımında üst limit 3,5 milyon TL. Yarım kalan yatırımın tamamlanması için 2,5 milyon TL, teknoloji veya modernizasyon yapımı için de 2 milyon TL’lik üst limit söz konusu. Buradaki alt limit 250 bin TL. Bunun için 31 Ekim’de başlayan başvurular 21 Ocak 2022’de sona erecek. Başvurular Tarım ve Orman Bakanlığı’nın sitesindeki kırsal kalkınma bölümünden yapılabilir” dedi.  
“40 BİN LİRAYA KADAR OLAN BAŞVURULARA ÖNCELİK VERİLECEK”
Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesi hakkında da açıklamalarda bulunan Rüzgar, bu desteklemede de amacın aynı olduğunu belirtti. Rüzgar, “Bu desteklemede yeni olan bir şey var. Daha önceki yıllarda tarımsal alet ve ekipmana yüzde 50 hibe veriyorduk. Pulverizatör, patpat dediğimiz küçük traktör, bunun yanında 40 makine vardı ama bu seneki yeni desteklemede 74 alet ve ekipman için yüzde 50 hibe desteği vereceğiz. Bu konuda 40 bin liraya kadar olan başvurulara daha öncelik verilecek. Aile işletmelerinin altyapıları ile ilgili olarak arıcılık, arı ürünleri, el sanatları, ipekböcekçiliği, su ürünleri, kooperatifler, tıbbi ve aromatik yetiştiriciliğinde yüzde 50 hibe desteği olacak. Alet ve ekipmanda üst limit 300 bin TL. Aile işletmelerinin altyapıları ile ilgili destekte ise üst limit 600 bin TL. Alt limit 20 bin TL. Bu konuda da 31 Ekim’de başlayan başvurular 17 Aralık’ta son erecek. Üreticiler başvurular bakanlığın sitesinden yapacak. Bu konularla ilgili teknik destek almak için bütün üreticilerimizi müdürlüğümüze bekliyoruz” diye konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.