Anayasa Mahkemesinden kıyılarla ilgili önemli karar

Anayasa Mahkemesi çevre ve kıyıların korunması yönünde önemli bir karar aldı. Mahkeme, CHP’nin 3621 Sayılı Kıyı Kanunu'na 7162 Sayılı Kanun'un 7. Maddesiyle eklenen ek 2. madde ve ekli (1), (2), (3) ve (4) numaralı krokiler ile listelerin iptali istemiyle yaptığı başvuruyu değerlendiren Anayasa Mahkemesi, çevre ve kıyıların korunmasına yönelik kanunların bazı alanlarda uygulanmamasını öngören söz konusu düzenlemeleri, anayasaya aykırı bularak iptal etti. Mahkeme, bu düzenlemelere ilişkin yürürlüğün durdurulması taleplerinı ise reddetti.

Yüksek Mahkemenin kararında kıyılarda, sahil şeritlerinde doldurma ve kurutma yoluyla kazanılan arazilere ilişkin olarak getirilen sınırlayıcı hükümler ile bu alanların doğal servet ve kaynak olarak korunmasında ve kullanılmasında öncelikli olarak kamu yararının amaçlandığı belirtildi. Kararda, bu konuda mevcut yasal düzenlemelerden farklı düzenleme getirilmesinin mümkün olduğu ancak yapılacak düzenlemelerin Anayasada belirtilen esaslara aykırı olmaması gerektiği kaydedildi.

AYM’nin kararında, ‘’Devletin gözetim ve denetim görevini yerine getirmesini sağlayacak kurallara yer verilmeksizin belirli alanlardaki yapılaşmaların Kanun'daki sınırlamalardan istisna tutulması, Anayasa'nın 43. ve 56. maddelerinde belirtilen kıyı ve çevrenin korunmasına ilişkin hükümlerin uygulanma imkanını ortadan kaldırdığı gibi hukuki belirsizliğe de yol açmaktadır. Söz konusu belirsizliğin ortadan kaldırılması, devletin gözetim ve denetim yükümlülüğünün yerine getirilebilmesi için kurallara konu yerlerde Anayasa'da öngörülen ilkelere uygun yasal düzenleme yapılması zorunludur.’’ ifadelerine yer verildi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.