Alanyalı Felsefeci Vehbi Hacıkadiroğlu doğumunun 100. yılında anılıyor

Alaaddin Keykubat Üniversitesi, Alanya Belediyesi, Panorama Hotel ve ayrıca Aratos, Arkhe-logos ve Özne Felsefe Dergisi’nin işbirliği ile yapılacak toplantıya katılacak olan felsefecileri ve yazarları şöyle sıralayabiliriz: Prof. Dr. İlhan İnan,  Prof. Dr. Erkut Sezgin,  Prof. Dr. Hatice Nur Erkızan, Prof. Dr. H. Haluk Erdem, Doç. Dr. Mustafa Günay, Uğur Pişmanlık, Şükrü Argın. Konuşmacılar değerli düşünür Hacıkadiroğlu’nun felsefe çalışmalarını çeşitli yönleriyle ele alacak ve Türk düşünce hayatına katkılarını değerlendireceklerdir.
1919 yılında Alanya’da doğan Vehbi Hacıkadiroğlu, çok sayıda felsefe metni üretmiş ve bunlarla özellikle bilgi konusu başta olmak üzere birçok felsefi/kavramsal soruna dair kendine özgü felsefi açılımlar geliştirmiş bir felsefecidir. Yayımlanmış pek çok makale ve çevirileri de vardır. Vehbi Hacıkadiroğlu meslekten felsefeci değildir ve felsefeye geç bir yaşta başlamıştır, ancak bununla birlikte filozof ismini hak edecek şekilde felsefeyle ilgili olmuş ve felsefi metin üretmek anlamında en yetkin ve zengin isimlerin başında yer almıştır. Tamamen kişisel bir gayretle 1987 yılından itibaren çıkarmaya başladığı Felsefe Tartışmaları adlı felsefe dergisi ile Türkiye'de felsefenin kendisine alan bulmasına katkı sağlamış, uzun yıllar bu dergi aracılığıyla felsefecilerin buluşmasını, tartışmasını, düşünce alışverişini mümkün kılmıştır. Bu katkıları dolayısıyla Türkiye Felsefe Kurumu tarafından 1988 yılında ve Muğla Üniversitesi tarafından 2000 yılında onur plaketi verilmiştir. Doğan Özlem, Hayrettin Ökçesiz ve Şükrü Argın’ın yayına hazırladıkları  "Vehbi Hacıkadiroğlu Armağanı: Felsefe Tartışmaları" adlı kitap onun düşünürlüğünü irdelemekte ve anmaktadır. 2005 yılında kendisine İstanbul Teknik Üniversitesi'nden (İTÜ) Fahri Felsefe Doktorluğu unvanı  verilmiştir. Bu toplantıda sunulan bildiriler de Aydan Turanlı ve Gürcan Koşan’ın editörlüğünde “Vehbi Hacıkadiroğlu Çalıştayı Bildirileri” adıyla 2006 yılında İTÜ yayınları arasında basılmıştır.
Mühendislik eğitimi almasına rağmen kendisini felsefeye adayan ve Türk felsefe tarihine geçmeyi başaran Vehbi Hacıkadiroğlu'nun yayınlanmış kitapları; Kavramlar Üzerine (1981), Bilginin Doğası ve Kaynakları Üzerine (1981) Algılama, Duyma ve Bilme (Derleme 1984), İnsan Felsefesi (2000), Bilgi Felsefesi (2002), Kavramlar Üstüne (2003), Özgürlük Ahlakı (2002) , Özgürlük Hukuku(2004), İnançtan Bilgiye(2002) bulunmaktadır.   Çevirileri; Russell'den Felsefe Sorunları (1980), Dış Dünya Üzerine Bilgimiz (1980), Jaque Monot'dan Rastlantı ve Zorunluluk (1984), A.J. Ayer'dan, Dil, Doğruluk ve Mantık, J. Locke’tan İnsan Anlığı Üzerine Bir Deneme.
    Vehbi Hacıkadiroğlu hakkında yapılacak sunum metinlerinin daha sonra bir kitap olarak yayımlanması ve böylece değerli düşünürümüz hakkında felsefe okurlarına seslenen bir eser ortaya konulması da amaçlanmaktadır. 
    Etkinlik ilgi duyan herkese açık ve ücretsizdir. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.