Danıştay’a dava açtılar

Dernek Yönetiminden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi “İstanbul Sözleşmesinin feshedildiğini açıklayan19.03.2021 tarihli  Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin  hukuken yok hükmünde olduğunu, fesih kararının Anayasaya aykırı olduğunu, İstanbul Sözleşmesinin  hukuken hala yürürlükte olduğunu açıklamıştık. 
Bugünde Kadın Haklarını Koruma Derneği Alanya şubesi olarak: İstanbul Sözleşmesi adıyla bilinen : ”“Kadınlara Yönelik Şiddetin ve Aile içi Şiddetin Önlenmesi ve bunlarla Mücadeleye ilişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesinin”  Türkiye Cumhuriyeti Bakımından Feshedilmesi Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararının yok hükmünde olduğununtespiti suretiyle iptali ile yürütmesinin durdurulması, istemi ile Danıştay’a dava açtık. 
Kadın Haklarını Koruma Derneği tüzüğümüze göre  Derneğimizin amacı : “…Kadın haklarını korumak, geliştirmek… Kadının insan olarak toplumda ve aile içinde hak ettiği saygın ve çağdaş yeri alabilmesi, haklarına sahip çıkabilmesi, yaslarda ve toplumda cinsiyet ayrımının kaldırılması , her alanda hak ve yetki eşitliğinin kabul edilmesi için çalışmalar yapmak ve önerilerde bulunmaktır,” olarak tanımlanmıştır. 
         
    İstanbul Sözleşmesi de kadınlar açısından  kadın hakları, kadın erkek eşitliği açısından çok büyük bir kazanımdır, sözleşme hükümlerinin tam olarak uygulanması durumunda kadın erkek eşitliğinin çok büyük ölçüde sağlanacağı, toplumda şiddetin en aza ineceği çok açık ve nettir .

Bir kez daha şunu belirtmek istiyoruz; İstanbul Sözleşmesi,  kadına şidddetle mücadelenin ve aile içi şiddetle mücadelenin vazgeçilmezidir. Bu hukuki gerekçelerle davamızı açtık. Beklentimiz ve hukuken olması gereken, Danıştay’ın davamızı kabul etmesidir, hukukda bunu gerektirir.
Bir kez daha söylüyoruz ve fesih kararı geri çekilene ve sözleşme uygulanıncaya dek mücadeleden vazgeçmeyeceğiz.  
Biz kadınlar, haklarımızdan ve İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmeyeceğiz.
Sözleşmeden haklarımızdan yaşamlarımızdan vazgeçmiyoruz.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.